Stresi Azaltan 8 Besin

Eğer kendinizi stresli hissediyorsanız sakinleşmek için bu besinleri tüketin!

Yaşam şartları, değişen mevsim, şehre dönüş derken stresle karşı karşıya gelme olasılığımız artıyor. Elbette öncelikle stresin kökenini bulmak daha doğru bir adım. Ancak stresli durumlarda, hormonal dengenizin düzenlenmesine yardımcı olarak zihninizi ve psikolojinizi olumlu yönde etkileyen besinlerden destek almanız da fayda sağlayabiliyor.

Acıbadem Bakırköy Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Sıla Bilgili Tokgöz böyle dönemlerde stresinizi azaltacak 8 besini sıraladı.

Avokado

Folik asit, beyin fonksiyonlarının devamında son derece önemli bir rol oynuyor. Ayrıca B12 ve B6 vitaminleri ile folik asit, bilişsel performans ve ruh halini de olumlu etkiliyor. Diğer tüm meyvelerden daha fazla folik asit içeren avokadonun sadece dörtte birinde bile çok yüksek oranda B grubu vitaminleri mevcut. Bu sayede avokado strese karşı son derece etkili olan meyveler arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Yaban Mersini

Yaban mersini C vitamini ve diğer antioksidanlar bakımından zengin bir besin. Bu antioksidanlar beynin ‘iyi hissetme’ kimyasalı olan serotonin salgısını artırıyor, kan dolaşımının iyileştirilmesine ve hafızanın geliştirilmesine yardımcı oluyor. Böylelikle genel sağlıkta iyileşme sağlıyorlar. Yaban mersini içerdiği C vitamini sayesinde stresle başa çıkmaya da destek veriyor.

Muz

Muz da içeriğindeki triptofan sayesinde mutlulukla ilişkili olan serotonin salgılanmasına destek veriyor. Serotonin uyku, iştah ve dürtü mekanizmasını düzenliyor. Artmış serotonin seviyesi, ruh halinin iyi olmasını sağlayarak stresle baş edebilmeye yardımcı oluyor.

Badem ve Fındık

Badem, fındık, fıstık ve kaju gibi sert kabuklu yemişlerin tüketilmeleri de stresi azaltmada etkili oluyor, kaygıların yatışmasına katkı sağlıyor. Serotonin sayesinde beyne ve vücudun diğer kısımlarına, kişinin iyi hissettiğine dair sinyaller gidiyor. Bu yemişler çinko ve magnezyum da içeriyor. Araştırmalar bu iki mineralin besinlerle düzenli olarak alınmasının düşük depresyon oranıyla ilişkili olduğu saptamış.

Kuşkonmaz

Günlük ihtiyacımız olan folik asidin neredeyse üçte ikisini karşılayan kuşkonmaz, ruhsal strese karşı koruyucu rol üstleniyor. Birçok çalışma folik asidin depresyon tedavisinde etkili olduğunu gösteriyor. Yapılan çok sayıda çalışma, depresyon, bipolar bozukluk ve bilişsel işlev bozukluğu olan hastalarda aynı zamanda kan folik asit düzeylerinin de düşük olduğu bildiriyor.

Papatya

Papatya yatıştırıcı etkisi sayesinde anksiyete sorununda etkili oluyor. Aynı zamanda spazmları çözücü ve yangı giderici özellikleriyle kişinin günün stresinden kurtulmasına ve rahatlamasına katkı sağlıyor. Stresin ilk belirtilerinden biri, “uykusuzluk” olarak biliniyor. Yatıştırıcı özelliği olduğu için özellikle uykusuzluk problemi olan kişilerin gece yatmadan önce bir fincan papatya içmeleri öneriliyor.

Yer Elması

Yer elması, bağırsaklarda yaşayan yararlı dost bakterilerin çoğalmalarını teşvik eden iyi bir prebiyotik kaynağı. Prebiyotikler, bağırsak-beyin ekseninde pozitif olarak etki yapıyor ve ayrıca bazı psikiyatrik hastalık semptomlarını iyileştirme potansiyeline sahipler. Özellikle depresyon ile kötü bağırsak florası arasında ciddi bir ilişki bulunuyor. Bağırsak bakterilerinin dengesi değiştiğinde, yani kötü bakteri sayısı arttığında veya bakteri çeşitliliği azaldığında sadece beyindeki kimyasalların seviyesi değişmiyor, aynı zamanda davranışlarda da belirgin değişimler oluyor ve strese eğilim artabiliyor.

Yulaf

İçerdiği B6 vitamini sayesinde vücudun haz-mutluluk mekanizmasını aktif eden serotoninin salgılanmasını kolaylaştırıyor. Kahvaltılarda muzlu yulaf lapası tüketmek stresi azaltmaya yardımcı olabiliyor.


Önerilen yazılar