Süper Hibrit Sián

İkonik V12 motoru ve çığır açan teknolojileriyle Lamborghini Sián, markanın ilk hibrit süper otomobili olma ayrıcalığını taşıyor.

Lamborghini, otomotiv dünyasının elektrikli geleceğine kendi vizyonundan baktığını Frankfurt Auto Show’da resmen tanıtacağı ilk hibrit modeli olan Sián’ın için yaptığı bir ön tanıtımla kanıtladı. Daha önce ayak basmadığı bir alan da olsa İtalyan otomobil üreticisi, yine en iyi bildiği işi yapmış ve herkese parmak ısırtan tasarıma, güce ve hıza sahip muhteşem bir süper otomobil ortaya çıkarmış.

Sián sadece çarpıcı bir tasarım ve performanstan ibaret değil. O aynı zamanda Lamborghini’nin yarının süper spor otomobillerini üretebilme potansiyelini de simgeliyor. Hibrit otomobiller giderek daha fazla popülerleşirken bir yandan da küresel bir gereklilik haline geliyor; bu yüzden de farklı markaların hibrit modellere yönelmesi çok önemli bir adım.

Lamborghini’nin elektrikli bir geleceğe doğru attığı ilk adım olan Sián’ın adı Bolonya diyalektinde ‘şimşek’ anlamına geliyor. Lamborghini’nin imzası olan keskin hatlara ve son derece dramatik detaylara sahip otomobilin bu ismi alması boşuna değil, çünkü toplam 819 beygir gücü üretebilen motor kombinasyonuyla Sián aynı zamanda Lamborghini’nin şu ana dek ürettiği en hızlı otomobil.

785 beygir gücüne sahip V12 motoru enerjisini bir lityum iyon pilden değil, ultra hafif bir süperkapasitörden alıyor, bu da hibrit otomobil dünyası için bir ilk. 34 beygir gücündeki bir elektrikli motor ise, ağırlığın kusursuzca dağılması için kokpitin hizasına yerleştirilmiş. Lamborghini V12 ailesinin şu ana kadarki en iyi güç/ ağırlık oranına sahip olan Sián böylelikle çok da çevik bir otomobil oluyor ve 0’dan saatte 100 km hıza yalnızca 2,8 saniyede ulaşabiliyor. Otomobilin kokpit tasarımı da dış tasarım çizgilerini yansıtacak kadar fütüristik görünüyor.

Lamborghini Sián markanın kuruluş yılı olan 1963’e atıfta bulunacak şekilde sadece 63 tane üretildi ve otomobilin karşı konulmaz cazibesini kanıtlayacak şekilde şimdiden tümü satıldı.


Önerilen yazılar