Tane Tane Sağlık

Yüksek antioksidan içeriği sayesinde üzüm sağlığa sayısız fayda sağlıyor.

Yetiştiriciliği binlerce yıl öncesine dayanan üzüm Anadolu, Yakın Doğu ve Avrupa’da ekimi yapılan en eski meyvelerden biri. Dünya genelinden 20‘den fazla üzüm çeşidi bulunuyor. Üzüm meyvesi, asma yaprağı ve çekirdeğiyle beraber yüksek besleyici ve zengin antioksidan içeriğine sahip. Yüksek antioksidan içeriği sayesinde ise diyabet, kanser, hücre yaşlanması ve kalp hastalığı gibi hastalıklara iyi geliyor ve bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı oluyor. Üzüm özellikle çekirdeği ile birlikte tüketilirse sağladığı fayda daha da artıyor. Üzümle ilgili tek dikkat edilmesi gereken nokta ise içerdiği şeker miktarı. Diyabet hastalarının şeker oranı yüksek bu meyveyi dikkatli tüketmesi gerekiyor.

Kalp Sağlığını Korur

Kırmızı ve mor renkli meyve ve sebzeler daha fazla sayıda antioksidan içerir. Kırmızı ve mor üzüm de bu meyveler arasında yer alır. Antioksidan zengini gıdalar ise kalp hastalıklarına karşı koruyucudur, serbest radikallerle savaşarak yaşlanmayı geciktirir.

Göz Sağlığını İyileştirir

Kırmızı ve mor renkli üzümlerde daha çok bulunan resveratrol adlı madde, yüksek antioksidan özelliği sayesinde birçok hastalık riskini azaltır. Kemik, kalp, damar ve karaciğer sağlığını korur. Yapılan araştırmalar, üzüm yemenin göz sağlığının korunmasına da yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Kanseri Engelleyici Özelliği Bulunur

Kanser ve resveratrol maddesi arasındaki ilişki hakkında birçok bilimsel araştırma bulunuyor. Bunlar kırmızı üzüm çekirdeği özütü ve resveratrolün değişik kanser hücre dizilerinde etki gösterdiğini ortaya koyuyor. Bu etki sayesinde kanserli hücrelerin öldüğü ya da fonksiyonlarının durduğu biliniyor. Ancak vücuttaki bir inflamasyonla mücadele ederken, fazlasıyla kırmızı üzüm yemek ya da üzüm suyu içmek şekeri de arttıracağı için, antioksidan özelliğinden daha çok yararlanmak isteyenlerin üzüm çekirdeği özütü tüketmeleri öneriliyor.


Önerilen yazılar