Taze, Sağlıklı ve Lezzetli

Sıcak havalarda ferahlık veriyor, soğuk havalarda ise bünyemizi güçlendiriyorlar. Dört mevsim tüketmemiz gereken meyve sularının diğer faydalarını biliyor musunuz?

Özellikle kışın hastalıklardan korunmak için güçlü bir bağışıklık sistemi gerektiğini belirtmeye bile yok. Peki siz bağışıklık sisteminizi nasıl güçlendiriyorsunuz? Vitamin takviyesi mi alıyorsunuz? Aslında doğal vitamin, antioksidan ve mineral kaynaklarına sandığımızdan da kolay ulaşılabiliyor. Uzmanlar, güçlü bir bağışıklık sistemi için de bol bol vitamin içeren, güçlü meyve sularını tüketmenizi öneriyor.

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, sağlıklı bir diyette meyve sularının özel bir yeri olduğundan bahsediyor ve “Meyve sularını sofranızdan eksik etmeyin,” diyor. Peki günün her öğününde rahatlıkla tüketebileceğimiz meyve suyu çeşitlerinin sağlığa hangi yararları var biliyor musunuz?

Portakal Suyu

Bir bardak portakal suyu günlük C vitamini ihtiyacını karşılıyor, kanser hücrelerinin gelişimini önlüyor ve kılcal damarları güçlendiriyor.

Kayısı Suyu

Bir bardak kayısı suyu günlük A vitamini gereksiniminin 1/3’ünü karşılayacak değere sahip. Diyet posası ise bağırsakların düzenli çalışmasını sağlıyor.

Üzüm Suyu

Üzüm suyu A, B ve C vitaminlerinden zengin olmasının yanı sıra bol miktarda potasyum ve demir içeriyor. Güçlü antioksidan özelliği sayesinde hücrelerdeki yıpranmışlığı azaltıyor ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlıyor.

Şeftali Suyu

Şeftali suyu A ve C vitaminin yanında, güçlü antioksidanlar içeren, beta karoten bakımından zengin bir içecek. İçerdiği diyet lifleri ve antioksidan maddeler, kalp damar sağlığında ve kanserden korunmada etkili.

Nar Suyu

Kolesterol ve şekeri dengeleyerek kalp sağlığını koruyan nar suyu kanser hücrelerinin gelişmesini de engelliyor. Ayrıca bağırsak parazitlerini de düşürmede etkili.

Vişne Suyu

Ateşli hastalıklara karşı güçlü bir silah olan vişnede A vitamini ve potasyum bulunuyor. Kandaki asitleşmeyi de temizleyen vişne suyu mide ve karaciğerin düzenli olarak çalışmasını da sağlıyor.

Elma Suyu

Elma bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği olan B3, E vitamini ve potasyum içeriyor. Kan şekerini kontrol altında tutan elma suyu baş ağrısına da iyi geliyor.


Önerilen yazılar