Trend Alarmı: Barbiecore

Bu yazın en sıcak trendinin tek kuralı kendinizi pembeler içinde iyi hissetmek…

Her şey Margot Robbie ile Ryan Gosling’in Greta Gerwig’in yeni filmi Barbie’nin setinde çekilmiş fotoğraflarının yayınlanması ile başladı. Bir anda sosyal medya influencer’larından ekranların ünlü isimlerine dek, birçok kişinin içindeki Barbie ortaya çıktı. Bu yazın en baskın estetiği diyebileceğimiz, neredeyse viral olan ‘Barbiecore’ internet alemlerine hakimiyetini sürdüredursun, gelin biz de bu pespembe trendi daha yakından inceleyelim.

Aslında trendin asıl yükselişi Barbie filminin fotoğraflarıyla başlasa da, pembe modasının sinyalleri bu yılın başında, Sonbahar Kış 2022 defilelerinde verilmişti. Özellikle Valentino’nun tamamen fuşya ve pembe tonlarından oluşan şovunun bu yazın Barbie trendine büyük bir katkı yaptığını söylemek mümkün. Aynısı Balenciaga’nın Kim Kardashian’ın da favorilerinden olan baştan aşağı pembe tasarımları için geçerli…

Ancak hatırlayacağınız üzere, çocukken oynadığımız Barbie’lerin ultra feminenliği günümüzün standartlarına göre kapsayıcılıktan çok uzaktı. Gerçek dışı vücut hatlarına sahip bu sarışın ikonun izleri şu an özellikle de yeni jenerasyonun kapsayıcı estetik anlayışına göre genişledi, kısacası Barbiecore trendi ne saç rengine, ne ten rengine, ne de vücut ölçülerine önem veriyor!

İnternet’ten alınan veriler de bu trendin yalnızca ünlülerle kısıtlı kalmadığını kanıtlıyor. Örneğin yapılan pembe mini elbise aramalarında son altı ayda, %970 gibi rekor bir artış gözlenirken pembe mayoların aramalarında ise artış oranı %682.

Az önce bahsettiğimiz gibi Kim Kardashian bu trendi ilk yakalayan ünlülerden oldu ve Instagram’da toz pembe Balenciaga taytını, şeker pembesi bir üst ve ışıltılı pembe bir çanta ile poz verdi. Ardından Anne Hathaway, Valentino’nun en son defilesine payetle kaplı pembe bir elbise ve devasa platformlu ayakkabılarıyla katıldı.

Bu trendi gerçek hayatta kullanmak da hiç zor değil ve bu kostüme benzer giysiler giymeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Örneğin davetlere giydiğiniz minik, siyah elbisenizi pembe bir elbiseyle değiştirebilirsiniz. Bu çok iddialı diyorsanız, siyah elbisenizi giyip onu pembe ayakkabılar, çanta ya da farklı pembe aksesuarlarla renklendirebilirsiniz. Seçeceğiniz pembe tonunun mutlaka ‘Barbie pembesi’ olmasına da gerek yok, size uyan her pembe trendi yakalamanızı sağlayacak. Günlük giysilerinizde de, örneğin jean’in üzerine giydiğiniz bir pembe gömlekle klasiğin dışına çıkıp fark yaratmanız mümkün


Önerilen yazılar