MAKALE

Van Gogh’un Başyapıtlarını Giymek İster Misiniz?...

Van Gogh’un Başyapıtlarını Giymek İster Misiniz?

Ünlü tablolar Vans’la yapılan işbirliği sayesinde Van Gogh Müzesi’nin duvarlarından inip sokak modasına renk katıyor.

Renkleri kullanışındaki ustalıkla, fırça darbelerindeki estetikle, on yıllık kısacık kariyeri boyunca iki bini aşkın eser üretmesiyle resim sanatının en etkileyici ve ünlü isimlerinden Van Gogh’un tabloları sokak modasına ilham verdi.

Sokak giyiminin ünlü markalarından Vans ile Amsterdam’da bulunan Van Gogh Müzesi işbirliği yaparak markanın ikonik ayakkabı ve giysi modelleri ile ressamın başyapıtlarını buluşturan sanatsal bir koleksiyona imza attı.

Vans x Van Gogh Museum koleksiyonu, sanatçının eserlerinin daha erişilebilir olması ve bu yetenekli ressamın yaydığı ilham dalgalarına herkesin kapılabilmesi amacıyla oluşturuldu. Böylece Van Gogh’un sanatı duvardan inerek farklı bir hedef kitleyle buluşmuş oldu. Ayrıca koleksiyonun satışlarından gelen gelirin bir kısmını da sanatçının eserlerinin gelecek nesillere güvenle saklanabilmesi yararına kullanılacak.

Müzedeki uzmanların titiz seçim sürecinin ardından, eserler arasından hem ressamın kariyerindeki önemli anları yansıtan hem de Vans’ın tarzıyla bütünleşebilecek dört tablo seçildi.

Güzel sanatlar okulundaki ilk yıllarında çizdiği, gölge ve ışığın mükemmel kontrastını yansıtan iskelet illüstrasyonlarından biri, en bilinen eserlerinden ve tek bir renk kullanarak farklı tonlarla dokular yarattığı tablo Ayçiçekleri, yeni bir hayatın doğuşunu ve huzuru simgeleyen Badem Ağacı ile klasikleşmiş otoportresi koleksiyon için seçilen dört tablo oldu. Bu tablolar Vans’ın ayakkabı modellerine, sanatçının kendine özgü ifade biçimini koruyacak şekilde yansıtıldı. Tabolar ayrıca şapka, sırt çantası gibi akseuarlar ile tişört, kapşonlu sweatshirt gibi giysilerde de yeniden hayat buldu.

Bu dört tablonun haricinde, ressamın kardeşi Theo’ya yazdığı yüzlerce mektubundan alıntılanan satırlarla yapılan bir kolaj ile mürekkep kullanarak çizdiği ve zeytinlikteki bir çiftçi kadını resmeden illüstrasyonu da Vans’ın Old Skool ve Classic Slip-On modellerinde kullanıldı.

Koleksiyondaki tüm parçalar Van Gogh Müzesi ve Vans logosu ile ressamın sanatı hakkında bilgiler içeren özel bir etiketle birlikte satılıyor.

Ağustos’un ilk günlerinde satışa çıkan koleksiyon Vans’ın web sitesinde günler içinde tükendi, ancak bu başyapıtlardan birine sahip olmak isterseniz, seçilmiş Vans mağazalarında hala şansınızı deneyebilirsiniz.


Önerilen yazılar