Versace Geçmişini Unutmadı

Versace bu yıl büyük değişiklikler yaşasa da, modaya bakışının aynı kaldığını hit olmuş elbiselerini yeniden podyuma taşıyarak kanıtladı.

“2000 yılı Grammy ödül törenini hatırlıyor musunuz?” diye sorsak büyük bir ihtimalle çoğu kişinin yanıtı “Hayır,” olacak. Ama soruyu “Jennifer Lopez’in 2000 yılı Grammy ödül töreninde giydiği palmiye yaprağı desenli elbiseyi hatırlıyor musunuz?” olarak değiştirsek yanıtların hemen hepsi “Evet”e dönüşecek. Böylesine efsaneleşmiş bir elbisenin altında imzası bulunan Donatella Versace, geçtiğimiz hafta New York’ta sergilediği Pre Fall 2019 koleksiyonuyla ne abisi Gianni Versace’yi ne de Versace markasının temelinde yatan felsefeyi unutmadığını kanıtladı. Yaklaşık üç ay önce Michael Kors tarafından satın alınan Versace markası, geçirdiği bu büyük değişime rağmen alışılmış tarzından ödün vermemekle kalmadı aynı zamanda geçmişine ne kadar sahip çıktığını da göstermiş oldu.

Hem 2000’deki defilede hem de bu yılkinde Amber Valletta’nın taşıdığı bu elbisenin yeni versiyonu eskisiyle aynı modele sahip olsa da, siyah üstüne renkli kalp desenleriyle farklılaştı. Elbette bu desen seçimi de tesadüf değildi! Bu desen Gianni Versace’nin New York’taki evinde bulunan sanat koleksiyonundaki Jim Dine’ın eserlerine bir saygı duruşu niteliğindeydi. Aynı desen defilede başka tasarımlarda da karşımıza çıktı.

Daha önceleri Milan moda haftalarında boy gösteren Versace’nin New York’taki ilk şovunda sergilenen ikonik elbise, yalnızca Jennifer Lopez’in elbisesinin yenilenmiş versiyonu olmadı. 1994’te Elizabeth Hurley’nin giydiği Medusa başlı çengelli iğnelerle tutturulmuş gibi görünen cazibeli elbisenin güncellenmiş versiyonu da podyumdaydı.

Kendileriyle aynı renkte sneaker’larla tamamlanan pop renkli mini elbiseler, Medusa motifli ve ‘I Love NY’ yazılı tişörtler, kedi gözü formlu pırıltılı güneş gözlükleri, 60’ları andıran kabarık saç modelleri defilede geçmişle günümüzü, Milan ile New York’u buluşturan diğer öğeler oldu.

Ön sıralarında Kim Kardashian, Kanye West, Bradley Cooper, Lupita Nyong’o, Uma Thurman ve Mary J. Blige gibi isimlerin oturduğu defilenin dekorunun merkezinde ise Özgürlük Anıtı’nın meşalesinin altın renkli bir replikası vardı. Dünü sofistike bir şekilde bugüne taşıyan koleksiyonun sahibi Donatella Versace’ye göre meşale hem New York’un hem de kadınların gücününün sembolü.

Versace ilk kez tanıştığı New York podyumlarına kendi tarzını ve mirasını getirerek gerçekten de dikkate değer bir iş çıkarmış oldu


Önerilen yazılar