MAKALE

Vespa’dan Elektrik Almaya Hazır Mısınız?

Vespa’dan Elektrik Almaya Hazır Mısınız?

Şehir içi ulaşımın en havalı ve stil sahibi araçlarından Vespa ilk elektrikli modelini üretmeye başlıyor.

Günümüzde neredeyse her marka dünyanın geleceğini korumaya yönelik adımlar atıyor. Elbette, özellikle de büyük şehirlerde, hava kirliliğinin ilk sebeplerinden biri olan otomotiv sektörü de bu konuda başı çekiyor. Son birkaç yıldır, tamamen elektrikle çalışarak sıfır emisyon üreten birçok araç modeliyle tanışıyoruz. Efsane motor markası Vespa da bu trende ayak uydurdu ve 2016’da ilk kez tanıtılan Vespa Elettrica modelini üretmeye başlayacğını duyurdu.

İtalyan üretici, ilk elektrikli modelinin doğal bir sürüş keyfi sunmanın yanında, geniş kapsamlı bağlantı yetenekleri ve kişiselleştirilebilir özelliklerle donatıldığını da açıkladı. Ancak Vespa Elettrica’nın tek özelliği markanın ilk elektrikli scooter’ı olması değil. Vespa multimedya platformunun yeni versiyonuna ev sahipliği yapan model, bu sayede akıllı telefonlar ile etkileşime geçme özelliğini taşıyor. Piaggio’nun yenilik vaatleri bununla kalmıyor. Elettrica, yakın gelecekte araç ve insan iletişiminde seviyeyi birkaç basamak üste taşıması hedeflenen, henüz geliştirilme aşamasında olan konsept yapay zeka Gita’ya da uyumlu olarak üretilecek.

Dünyanın en popüler scooter modelinin uzun süredir beklenen elektrikli versiyonunun satışı 2019’un ilk aylarında önce Avrupa’da, ardından Amerika ve Asya’da başlayacak. Menzili 100 km olan Elettrica modelinin şart süresi ise yaklaşık dört saat olacak. Piaggio markasına göre bu yepyeni versiyon, şehir içi ulaşımda standartları yeniden yazacak.


Önerilen yazılar