MAKALE

Yapay Zekalı Cihazınızı Kendiniz Yapın

Yapay Zekalı Cihazınızı Kendiniz Yapın

Gören, konuşan ve algılayan yapay zeka cihazlarını evinizde yapabilirsiniz!

Akıllı kameralar, sesle çalışan asistanlar gibi yapay zekalı cihazlar son yıllardır yükselişte. Yükselişteki bir diğer trend ise makerlık hareketi, yani dışarıdan almak yerine kendi üretmeye dayanan bir felsefe. Özellikle okul çağındaki çocuklar ve gençler için, onları geleceğin mesleklerine hazırlayan ve onlara kodlama, tasarım ya da mekanik gibi beceriler kazandıran maker eğitimleri bu aralar çok revaçta.

Google da bu iki trendi AIY Projects adlı oluşumda bir araya getirdi. Maker topluluğu üyelerinin yapay zeka projelerine ilgi gösterdiğini fark eden Google, bu boşluğu doldurmak için DIY yani “kendin yap” cihazları yapay zeka ile birleştirerek AIY adını verdiği kitleri oluşturdu. Geçtiğimiz yıl ‘Voice’ adlı kiti piyasaya sürdün. Bu kit ses tanıma özelliğine sahip olan ve insan-makine iletişimini gerçekleştiren bir cihazı yapabilmenize olanak veriyor. Bir akıllı hoparlör olan Voice, sesinizi tanıyan, soru sorduğunuzda cevap veren veya ona bir şey yapmasını söylediğinizde sizi anlayan Google Assistant teknolojisini içeriyor. Bu kitle kendi projelerinizi yapabiliyor ve robotları, oyunları ve çok daha fazlasını kontrol edebilecek sistemler geliştirebiliyorsunuz.

Bu yıl piyasaya sürülen ‘Vision’ ise akıllı görüntü teknolojilerine yoğunlaşıyor. Sinir ağları kullanarak görüntü tanıyabilen bu kamera, yüzleri, duyguları ve nesneleri algılayabiliyor. Tıpkı Voice gibi Vision’la da, kameranın gördükleriyle eyleme geçmesini sağlayarak kendi projelerinizi geliştirebiliyorsunuz.

Her iki kiti yapmak için gerekli adımlar AIY Projects’in web sitesinde detaylı olarak veriliyor. Google özellikle gençleri hedef alsa ve bu kitleriyle eğitim müfredatlarına girmeyi hedeflese de, teknoloji meraklısı yetişkinlerin de bu DIY yapay zeka kitlerinden çok keyif alacağına eminiz.


Önerilen yazılar