MAKALE

Yaptığınız Spor Genetiğinize Uygun mu?

Yaptığınız Spor Genetiğinize Uygun mu?

Genlerinize uygun bir antrenman programı sayesinde kısa sürede istediğiniz sağlıklı yaşama kavuşmaya ne dersiniz? Cevabınız ‘Evet’ ise Gözde Küçükoğlu’nun önerilerine kulak verin.

Gen, vücudumuzun yaşamına devam etmesi için gereken binlerce proteinin her birini nasıl, ne zaman ve nerede yaptığı hakkındaki bilgileri içeren DNA molekülümüzün bir kesiti. Genlerimiz fiziksel, kimyasal ve kişilik özelliklerimizin yanı sıra, belirli sağlık risklerine yatkın olup olmadığımızı da belirliyor. Hepimiz DNA’mızın içerdiği bilgilerdeki küçük farklılıklara, yani gen varyantlarına sahibiz ve bu her birimizi eşsiz kılıyor. Hangi gen varyantlarına sahip olduğumuzu bilmekse bunların etkilerini anlamamıza yarıyor. Böylece genetik bünyemiz için sağlık risklerini azaltacak doğru antrenman, beslenme ve hayat tarzı seçimlerini yapabiliyoruz. Kişisel genetik değişkenlerimize bağlı olarak bünyemizin diyet, egzersiz ve yaşam tarzımıza nasıl cevap verdiğini araştıran NUTRİGENETİK, kişisel sağlığımızı koruma yolculuğumuzda en iyi gelişmeyi nasıl sağlayacağımızı belirlememize yardımcı oluyor.

Kişiye özel genetik varyantların değerlendirildiği bir rapor hayal edin. Atletik performansınız doğrultusunda, size uygun bir antrenman programı sayesinde kısa sürede istediğiniz sağlıklı yaşama kavuşmak kulağınıza nasıl geliyor? Üstelik bu çalışmayı beslenme ve hayat tarzı değişiklikleri ile desteklediğinizde gerçekçi ve kalıcı sonuçlar elde etmek aslında hayal değil gerçek desem, ne dersiniz?

Unutmayın genlerinizi değiştiremezsiniz, ancak yaşam tarzını değiştirebilirsiniz. Kişiye özel beslenme programları her geçen gün popülerliğini artırıyor. Yapılan antrenmanlar da herkeste aynı sonucu vermediğinden genlere göre düzenlenen fiziksel aktivite çalışmaları da artık hayatımıza girmeye başladı. Doğru antrenman programı oluşturulurken, dayanıklılık ve güç profilinizi, aerobik potanasiyelinizi, toparlanma sürecinizi ve sakatlanma riskinizi bilmek çok büyük fark yaratıyor. Hayatınıza sporu tüm bu bilimsel bilgiler doğrultusunda dahil etmeniz, yaptığınız spordan maksimum faydayı sağlamanızı, kendinizi daha dinç, daha mutlu ve daha üretken hissetmenizi sağlıyor.

DNAFit ile, size özel beslenme programının yanı sıra genlerinize bakılarak oluşturulan fitness raporuna da erişerek tamamen size özel, gerçekçi, kalıcı ve eksiksiz bir sağlıklı yaşam planına sahip olmanız mümkün. Hem güç hem de dayanıklılıkla bağlantılı temel gen varyantları incelenerek oluşturulan bu raporun sonuçlarına göre antrenmanlarınızın içeriğini belirleyebilir, spor hocanızdan destek alabilir ya da DNAFit’in sizin ihtiyaçlarınıza uygun yönlendirileceği hocalarla çalışabilirsiniz. Bu rapor, sizi spor ya da fitness amacınızı değiştirmeye zorlamıyor, sadece genetik yatkınlığınızdan faydalanarak kişisel hedeflerinize en gerçekçi ve kalıcı şekilde ulaşabilmenize yardımcı oluyor.

Peki spor programınızı genlerinize göre belirlemek size hangi konularda faydalı oluyor? Dayanıklılık çalışması daha düşük yoğunlukta ve daha uzun bir zaman diliminde yapılan faaliyetleri, güç çalışması ise yüksek yoğunlukta fakat daha kısa sürelerde yapılan egzersizleri ifade ediyor. Tek yönlü egzersizler herkes için ideal olmayabiliyor. Bu nedenle dayanıklılık ya da güç antrenmanlarının hangi oranlarda yapılması gerektiği de kişiye göre değişkenlik gösteriyor. Bunu size özel hazırlanmış fitness raporundan öğrenebiliyorsunuz.

Spor sakatlanmalarının en önemli sebeplerinden biri yanlış planlanmış toparlanma süreçleri. Bu riskten kaçınmak için de genetik bünyenizi tanımanız çok önemli. ‘Recovery’ yani toparlanma sürecinde, kaslarınızı doğru bir şekilde yeniden tamir ederek ve besleyerek bir sonraki aktiviteniz ya da egzersiziniz için vücudunuz hazır edebilirsiniz. Bazı şanslı kişiler hızlı toparlanma potansiyeline sahip oluyor ve kısa bir süre sonra tekrar devam etmeye hazır hissediyorlar. Ancak bazı kişilerin çalışmaya hızla geri dönmemesi ve ağır çalışma devreleri arasında daha uzun süreli molalar vermesi gerekiyor. DNAFit raporu sizi, vücudunuzun hangi hızda toparlandığı konusunda da aydınlatıyor.

Son olarak, sakatlanma riskiniz de genetiğinize göre değişiyor. Daha yüksek sakatlanma riskiniz varsa, egzersiz seçimlerinizi ve antrenman programlarınızı ortalama bir insandan daha fazla önlem içerecek şekilde planlamalısınız.

Tüm bu bilgiler sizi korkutmasın. Kendinizle ilgili tüm bu önemli detayları bir tükürük örneği vererek kolayca öğrenebilir ve DNAFit’in önereceği fitness ve beslenme programı sayesinde sağlıklı bir yaşama kalıcı bir adım atabilirsiniz. Yaza girmeden önce kendiniz için güzel bir şeyler yapın ve hayatınızı pozitif yönde değiştirin.

Sağlıklı bir yaşam için kendinize iyi bakın.

Yazar: Gözde Küçükoğlu

Instagram: @fitnots

www.fitnots.com

 


Önerilen yazılar