Yardımsever Robotlar Kapıda

Robot teknolojisi günlük hayatımıza girmeye hiç olmadığı kadar yakın. CES 2018’de tanıtılan sevimli ev robotları, bilim kurgu filmlerinin gerçeğe dönüşeceğini kanıtlıyor.

Robotlar aslında şu an da hayatımızdalar, yapay zekanın yükselişi, insanların yerine çalışan robotların sayısının artışı gibi gelişmeler işin daha endüstriyel ya da yazılımsal tarafında uzun süredir zaten var olan teknolojiler. Ancak robot dendiğinde aklımıza, izlediğimiz filmlerin de etkisiyle, insana benzeyen ve insan gibi davranan robotlar geliyor. Tabii bu da robot teknolojisi için varılacak en son noktalardan olduğu için, henüz ev işlerinde veya günlük hayatımızda bize yardım eden robotlardan sık sık bahsedildiğini söylemek zor.

Teknoloji firmalarının en gelişmiş ürünleri ve dikkat çekici konseptleriyle her yıl gövde gösterisi yaptığı CES 2018 fuarında ise, son yıllarda olduğu gibi yine robotlar ön plandaydı. Henüz birçoğu konsept aşamasında olsa da, bu seviyedeki bir ilerlemeye tanık olmak bile, robotların hayatımıza girmesinin tahminimizden de yakın olabileceğinin işaretlerini verdi. Üstelik teknolojileriyle etkilemeleri bir yana, birçoğunun bir animasyon filminden çıkmış kadar sevimli görünmesi, hemen yarın bir robot sahibi olma isteğinizi zirveye çıkaracak. İşte CES 2018’in en sevimli robotları!

Sony Aibo

İnsanların değil ama en yakın dostlarımızdan köpeklerin hareketlerini taklit eden Aibo ilk kez 1999’da tanıtılmıştı. Sony Aibo’nun yeni versiyonunda, burnuna entegre ettiği kamera ile robot köpeğin aile üyelerini tanımasını sağlıyor. Tam dört bin parçadan oluşan bu robot, yavru köpeklerin bitmeyen enerjisini harika bir şekilde kopyalıyor. Tıpkı köpekler gibi sevildikçe şımaran Aibo, aynı zamanda komutları öğrenebilen yapay zeka teknolojisine de sahip.

Honda 3E-A18

Honda, CES 2018’de bir değil dört farklı robot konseptini tanıttı. Aralarında inşaat alanlarında taşımacılık yapabilen de var, engelli kişilerin hayatını kolaylaştıracak bir robot tekerlekli sandalye de… Ama bu dört robottan en sevimlisi, Japon animelerine benzeyen bir yüzü olan ve insanlara duygusal destek vermek üzere tasarlanmış 3E-A18. Bu yardımsever robotun bir diğer özelliği de ona istediğiniz gibi sarılabilmeniz!

 

Kuri

Geçen yılki CES fuarında ilk kez tanıtılan Kuri’nin en önemli özelliği şu an satışta olması. Geçtiğimiz yıla göre daha da geliştirilen Kuri, evin haritasını çıkarıyor böylece hangi odanın nerede olduğunu biliyor ve tekerlekleri üzerinde akıcı bir şekilde süzülerek evin içinde dolaşabiliyor. Gelişmiş video kayıt özellikleriyle bir güvenlik sistemi olarak da işe yarıyor. En sevdiğiniz şarkıları çalıp dansedebiliyor, burnunu avucunuzun içine sürtüyor ve hapşırdığında kibarca diğer tarafa dönüyor. Bu özellikleri sayesinde, bu dost canlısı robot çocukların favori dadısı olabilir!

Buddy

Kuri kadar sevimli ve yardımsever bir robot da Buddy, üstelik o da bu yıl içinde 1.500 USD fiyat etiketiyle satışa sürülecek. Buddy’nin sevimli yüzünün ardında ne gibi yetenekleri var? Evin diğer akıllı cihazlarıyla iletişime geçebiliyor, ayrıca siz evden uzaktayken evdeki gözünüz olduğundan güvenlikte olduğu kadar yaşlı bakımı konusunda da iddialı. Çocuklarla çeşitli oyunlar oynayarak onların eğitimine de katkı sağlaması Buddy’nin yeteneklerinden sadece birkaçı.


Önerilen yazılar