MAKALE

Yemek Yeme Alışkanlıklarınızı Değiştirmeye Hazır O...

Yemek Yeme Alışkanlıklarınızı Değiştirmeye Hazır Olun

Globalleşme sadece ülkeler arasındaki değil, mutfaklar arasındaki sınırları da ortadan kaldırıyor. 2017 de yemek yeme alışkanlıklarımızın tamamen değiştiği, mutfakta farklı bir deneyim arayanların hayallerine kavuştuğu bir yıl olacak.

2016 henüz bitmedi, ancak pek çok alanda 2017 trendlerinin neler olacağına dair tahminler gelmeye başladı. Son yıllarda gastronomiye olan yoğun ilgi düşünülürse, 2017 yılında bizleri ne gibi lezzet sırlarının beklediği de, en çok merak edilen konular arasında. İşte dünyanın önde gelen Restoran ve Otelcilik Araştırma Şirketi Baum and Whitman’ın geçtiğimiz günlerde yayınladığı rapor, bu konuya ışık tutuyor. Görünen o ki bu yıl, sağlıklı yiyecekler ve Japon mutfağı daha çok ön plana çıkarken; baharatlı ve acılı tatlar eşliğinde bolca lezzet yolculuğuna çıkacağız. İşte 2017’de sıkça duyacağınız yeni mutfak trendleri.

Sanal Restoranlar

Momofuku isimli dünyaca ünlü restoran zincirinin sahibi David Chang’in ve ‘Makarnanın Tanrısı’ lakaplı, Michelin yıldızlı şef Michael White’ın da sadece evlere servis konseptini içeren kendi markalarını yaratmasıyla, önümüzdeki yıl online yemek siparişinin gurmelere yönelik farklı bir seviyeye ulaşacağı tahmin ediliyor.

Sanal Restoranlar

Sanal Restoranlar

 

Veganlara Müjde!

2016’nın en fantastik haberlerinden biri de Impossible Foods adlı bir firmanın, tamamen bitkilerle ortaya çıkardığı vegan burger’di hiç kuşkusuz. İşte önümüzdeki yıl bu tarz ‘yalancı’ yiyeceklerin daha fazla yükselişine tanık olacak; et görünümlü sebzeler eşliğinde, veganlığın ve vejeteryanlığın tırmanışına şahit olacağız.

Vegan Burger

Vegan Burger

 

Deniz Yosunuyla Tanışın

Japon yemeği Ramen’in özellikle Amerika’da son yıllarda artan popülaritesi, aslında biraz da bu yemeğe tarif edilemeyen gizli tadını veren deniz yosununun varlığıyla ilgili. O zaman 2017’de menülerde bol bol göreceğiniz ve sağlıklı yemek denince akla gelecek ilk isimlerden biri olacak bu enfes lezzetle biran önce tanışmaya çalışın.

Deniz Yosunu

Deniz Yosunu

Ramen

Ramen

Ramen

Ramen

 

Farklı Sunum Şekilleri

Görünen o ki bu yıl mutfaklarda Japon kültürünün ağırlığı hissedilecek. Dünyaca ünlü restoranlarda servislerin daha çok Japon kaselerinde ya da ünlü Kore yemeği Bibimbap taslarında yapıldığını göreceğiz. Böylece şefler de tabak süslemekten kurtulacaklar.

Bibimbap

Bibimbap

 

Farklı Sebze Parçaları Menüye Giriyor

Yiyecek israfını önlemek ve ekolojik bilinci yüksek yemekler hazırlamak isteyen şefler, restoran menülerine çoktan havuçların yeşil baş kısımları ya da pancar yaprakları gibi lezzetleri eklemeye başladılar. Bu malzemeler 2017’de özellikle salata menülerinde bol bol karşımıza çıkacak.

Sebzeler

Sebzeler

 

Ve Tatlı…

2016, dondurmanın farklı şekillerde ve tatlarda karşımıza çıktığı bir yıl oldu. Bu yıl da freakshake gibi Avustralya çıkışlı, altı milkshake üzeri ise hayal gücünün izin verdiği ölçüde sos, kek, krema ve şekerleme gibi çok sayıda farklı tada bulanmış, garip dondurmalı tatlıların hakimiyeti devam edecekmiş gibi görünüyor.

Freakshake

Freakshake

 

Acı ve Tatlı Bir Arada

2017’nin bir diğer trendi de acı ve tatlının gerçek anlamda birleşmesi olacak. Şimdi gözlerinizi kapatın ve akçaağaç şurubuyla tatlandırılmış ve acı baharatlarla kızartılmış bir tavuk, ballı jalapeno ve Jamaika’ya özgü jerk baharatına bulanmış bir karpuz hayal edin.

Karpuz

Karpuz


Önerilen yazılar