Yeni Lezzetlerin Peşinde

İstanbul’un yeni açılan restoranlarında lezzet dolu bir tura çıkmaya ne dersiniz?

İstanbul için bir gastronomi başkenti demek yanlış olmaz. Bu sayede neredeyse her gün yeni restoranlar, cafe’ler ve lokantaların açıldığına tanık oluyoruz. Bu tatlı karmaşanın içinde ilgi çekici yeni mekanları gözden kaçırmayın diye, son zamanların en çok konuşulan dört yeni restorana konuk olduk. Kimi dünya mutfağından kimi Türk lezzetlerinden en iyi örnekleri sunan bu mekanları mutlaka denenecekler listenize ekleyin.

Buselik – Tünel

Tünel Residence Teras’ta hizmet vermeye başlayan Buselik, lezzetli ve özgün tariflerle oluşturulmuş menüsü, klasik meyhane konseptini modern dokunuşlarla harmanlayan atmosferi ve kendine has tarzıyla kısa süre içerisinde popülerlik kazandı. Haliç’ten Sultanahmet’e uzanan göz kamaştırıcı manzarasının eşlik ettiği sofralarında geleneksel Türk ve Ege tatlarını yeniden yorumluyor. Yalnızca en iyi ve en taze malzemeler kullanılarak hazırlanan menüsünde badem ve fıstıklı Girit ezmesi, fırında otlu levrek, güveçte yaprak ciğer, İzmir tulum peynirli köz patlıcan güveç gibi çeşitler öne çıkıyor. Adını aldığı buselik makamı gibi zarif, hayat dolu ve duygusal bir karaktere sahip olan Buselik, en sıcak muhabbetlerinize ev sahipliği yapmak için sizi bekliyor.

Zaxi – Maslak

Maslak son dönemde bir bir açılan yeni mekanlarıyla şehrin en yeni lezzet merkezi olma konusunda iddialı. Zaxi de Maslak’ın yepyeni buluşma noktalarından biri olarak bir süre önce kapılarını açtı. Fine-dining restoran anlayışına “fun & finest” gibi farklı bir bakış açısı getiren Zaxi, konuklarına ödüllü şef Arif Kemal Doğan yönetiminde dünya ve Asya mutfaklarından leziz tarifler sunuyor. Hepsi de doğal içeriklerle hazırlanan özgün yemekler, kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeğinde sunulurken, öğle yemeğine özel hazırlanan günlük çeşitler ise özellikle iş insanlarının her gününe farklı bir tat katıyor. Zarif lüksü, samimiyet ve şehrin enerjisi ile bir araya getiren Zaxi, hafızanıza kazınacak anlar ve lezzetler vaadediyor.

La Viña – Zorlu Center

İspanyol mutfağını modern dokunuşlarla yorumlayan La Viña, Zorlu Center’da farklı lezzetler denemek isteyenleri bekliyor. Bu yepyeni gastronomi deneyimi, İspanyol şef Javier Duarte Campos’un danışmanlığı ile şekillenenen zengin menüsünde, İspanya’nın meşhur çorbası Gazpacho, İspanyol omleti Tortilla Espana, baharatlı etli patates dolması Bomba de la Barceloneta ve İspanya’nın efsane lezzeti Paella gibi çeşitlerle hayata geçiyor. La Viña, gerek lezzetleri gerekse ince detaylarla bezenmiş dekorasyonu ile şehrin en iddialı lezzet adreslerinden biri olmaya aday.

Pandeli – Eminönü

Pandeli, aslında yeni bir mekan değil. Tarihi Mısır Çarşısı’nda bulunan bu ‘Eski İstanbullu’ 1926’da kuruldu. Mustafa Kemal Atatürk’ten Kraliçe II Elizabeth’e kadar birçok ünlü ismi ağırlayan restoran bir süreliğine kapılarını kapatsa da orijinal ruhu bozulmadan yenilendi.  Kubbeli tavanı, meşhur mavi çinilerle kaplı duvarları ve bembeyaz masa örtüleriyle büyüleyici bir ambiyansa sahip Pandeli, lezzet konusunda da geçmişinden kopmamış. Kağıtta levrek, patlıcanlı dönerli börek, hünkar beğendi, kuzu i̇ncik ve vişneli tirit klasikleşmiş tatları hala menüsünde. İstanbul’un eski dönemlerine doğru zamanda yolculuk yapmak için Pandeli’ye mutlaka uğrayın.


Önerilen yazılar