Yenilenmenin En Çekici Yolu: Power Nap

Kendimizi ayakta tutmak için yaptığımız en büyük kötülük kafeine sarılmak. Neyse ki çay kahve tüketimini keyif sınırları içerisinde bırakmamıza olanak sağlayan, yepyeni bir yöntem imdadımıza yetişti: Power Nap!

Enerjiniz bitip tükenmiş gibi hissettiğinizde, hayli stresli işlerin arasında, gün içinde bol bol koşturmanızı gerektiren durumlarda kurtarıcınız artık belli. Power Nap, yani güç toplama uykusu ile kendinizi yenileyip, verimliliğinizi bir hayli artırmanız mümkün.

Uyku üzerine yapılmış birçok araştırma gösteriyor ki, uykunun süresi yenilenme sürecinde oldukça belirleyici bir etmen. Gece uykusunu almak önemli. Ancak gün içerisinde de ihtiyaç duyduğunuzda uykuya yönelmenizde hiçbir sakınca yok. Önemli olan gün içindeki bu uykuların süresi.

Power Nap olarak isimlendirilen güç toplama uykularının, eğer vaktiniz kısıtlıysa, 15 ila 20 dakika arasında olması öneriliyor. Bu süreçte derin uykuya, yani REM evresine geçilmediğinden uyanmak zor olmuyor ve uyanınca kendinizi eksik uyumuş gibi hissetmek yerine, oldukça enerjik, yenilenmiş ve yaratıcılık konusunda çok daha verimli bir seviyede buluyorsunuz. Eğer vaktiniz varsa, 90 dakikalık Power Nap’lere yönelmeniz de bir diğer seçenek. Biraz daha uzun süreli bu güç toplama uykusunda beyin dinlenme şansı buluyor ve uyandığınızda adeta gece uykusundan kalkmış gibi hissedebiliyorsunuz.

Ancak bu kısa süreleri aşarsanız, kendinizi sersemlemiş gibi hissetme ihtimalinizin bulunduğunu unutmayın. Çalar saatinizi ihtiyacınız olan Power Nap süresine göre kurup, çaldığında hemen uyanmayı kesinlikle ihmal etmeyin. Eğer tatlı uykuya yenik düşerseniz, günlük uyku düzeninizi bozma ihtimaliniz mevcut. Ancak eğer Power Nap sürelerine sadık kalırsanız, uzun vadede kendiniz, yaşam enerjiniz ve yaratıcılığınız için büyük bir iyilik yapmış olursunuz.

powernap_03


Önerilen yazılar