Yerel Lezzetlerin Peşine Düşün

Bir yöreye özgü lezzetleri, oranın yerlilerinin elinden çıkan nefis yemeklerle tadabileceğiniz festivaller gurme tatil destinasyonu seçeneklerinizi artırıyor.

Türkiye sınırları içindeki mutfak ve malzeme çeşitliliği malum… Ziyaret ettiğimiz yerlerdeki yerel restoranlar bizlere oraya özgü en güzel yemekleri sunuyor. Bunun bir adım ötesi ise yerel lezzetlere özel düzenlenen gastronomi festivalleri. Türkiye’nin birçok şehri ve kasabası artık kendi yöresel tatlarını, bölgede yetişen özel ürünlerini tüm Türkiye’ye tanıtan festivaller düzenliyor.

Hem bir bölgenin kültürünü ve doğasını keşfedebileceğiniz hem de yöresel gurme tatlarının peşine düşebileceğiniz en güzel festivalleri derledik.

Bodrum Acı Ot Festivali

Tilkişen, kuzu göbeği, hindiba ve dahası… Bu otların isimleri kulağınıza yabancı geliyor olabilir, ama Bodrum’da Mart’ın son haftası düzenlenen Bodrum Acı Ot Festivali’nde onlarla lezzetli bir tanışma yaşayabilirsiniz. Festival Bodrum ve çevresinin lezzetli ve şifalı yöresel otları ile bitkilerini özenle seçilmiş doğal tariflerle sunuyor. Evet, bu seneki festival kaçtı ancak seneye siz de festival zamanı Ortakent’i ziyaret ederseniz, bu kapsamlı festivalde yerel lezzetleri Bodrumlu ellerden tadabilir, yine yöresel üreticilerin el emeği tasarım ürünlerinden satın alabilirsiniz.

Alaçatı Ot Festivali

Alaçatı’nın daracık sokakları baharın gelişiyle birlikte renkleniyor, ama en kalabalık ve renkli zamanı kuşkusuz 9 yıldır düzenlenen ve bir gelenek haline gelen Ot Festivali zamanında yaşanıyor. Bu yıl 5-8 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek Alaçatı Ot Festivali, doğa hakkında bilmediklerinizi öğrenmek, yeni tatlara ve yeni dostluklara yelken açmak için harika bir fırsat. Ot toplama yürüyüşleri, otların faydaları hakkında seminerler ve şeflerin özel tarifleriyle yabani otlardan hazırlanan yemeklerin tadımları gibi birçok keyifli aktivite Ot Festivali’nde sizi bekliyor.

Urla Enginar Festivali

Sakız enginarının en lezizinin yetiştiği Urla bölgesi, 4 yıldır Enginar Festivali’ni düzenliyor. Lezzeti kadar sağlığa olan faydalarıyla da bahar sofralarının vazgeçilmezi enginarla yapılmış birçok gurme lezzeti tadabilir, enginarın dünya mutfağında nasıl kullanıldığını keşfedebilir ve atölyelere katılabilirsiniz. Festival bu yıl 27-29 Nisan’da düzenlenecek.

Kuzugöbeği Mantar Festivali

Fethiye’nin yaklaşık yarım saat uzaklığında minik bir dağ köyü olan Yeşilüzümlü, bu festivali yıllardır düzenliyor. Kuzugöbeği Mantar Festivali bu yıl 6-8 Nisan tarihleri arasında düzenleniyor. Bu yılki festival, yerel mantar avcılarıyla ormanda mantar toplamak, bitki bilimi panelleri, ‘Mantar ve Şarap Buluşması’ gibi özel tariflerin tadıldığı etkinlikler ve konserler ile hem lezzet hem eğlence hem de yeni bilgilerle dopdolu bir programa sahip.

Bozcaada Bağbozumu Festivali & Yerel Lezzetler Festivali

Bozcaada’da Eylül ayı iki lezzetli etkinliğe sahne oluyor. İlki adanın ünlü üzümlerinin ziyaretçilerle birlikte topladığı, konserlerin ve farklı etkinliklerin düzenlendiği Bağbozumu Festivali, ikincisi ise Eylül sonunda düzenlenen ve adalı kadınların evde hazırladıkları yerel yemeklerini meydana kurulan özel alanda sunduğu, Yerel Lezzetler Festivali. İlki 2010’da düzenlenen bu festivalde biletinizle tepsinizi aldıktan sonra alandaki standlardan dilediğiniz yemekleri seçerek bir lezzet şöleni yaşayacaksınız.

Seferihisar Mandalina Festivali

Türkiye’nin ilk Sakin Şehri Seferihisar, her yıl Kasım ayında yörede yetişen mandalinaların lezzetinin herkesle paylaşıldığı Mandalina Festivali’ni düzenliyor. Yarışmalar, gösteriler ve elbette mandalina ile yapılan yemekler ve tatlılar festival konuklarının damaklarında lezzet dolu bir hatıra bırakıyor.


Önerilen yazılar