Yıldızların Altında

Evrenin sonsuzluğu karşısında büyülenerek kendinizi küçücük hissetmek için gökyüzünden Dünya’ya yansıyan görsel şovların izini sürün.

Büyük şehirlerde yalnızca hava ya da su kirlenmiyor, şehrin ışıkları gökyüzündeki yıldızların ışıklarını bastırarak bir ‘ışık kirliliği’ de yaratıyor. Bu yüzden de şehir insanları olarak yıldızları görmeye hasret kalıyor, şehirden biraz uzaklaştığımızda ise aslında nasıl bir gökyüzünün altında yaşadığımızın farkına varıyoruz. Fakat dünyada öyle yerler var ki, galaksi adeta tüm güzelliğini göstermek için özenle hazırlanmışçasına büyüleyici gösteriler sergiliyor. Bu güzellik o coğrafyanın farklı yer şekilleri ve doğasıyla birleştiğinde ise ortaya çıkan deneyim hayat boyu unutulmayacak bir hale bürünüyor.

Gökyüzüyle yeryüzünün muhteşem birlikteliğini izleyebileceğiniz masalsı ‘astro-turizm’ destinasyonlarını listeledik.

Acadia Milli Parkı, ABD

Maine eyaletindeki Acadia Milli Parkı’nın gökyüzü, geceleri milyonlarca yıldızla doluyor. Görenleri büyüleyen bu manzara her yıl Eylül’ün ilk haftası Night Sky isimli bir festivalle kutlanmaya değecek kadar muhteşem. Ancak Acadia Milli Parkı’nın bir özelliği daha var, bölgedeki sular ışık saçan mikro organizmalara ev sahipliği yapıyor. Bu sularda düzenlenen kano gezilerinde hem gökyüzünün hem de suların ışıltıları birbirine karışıp rüya gibi bir atmosfer yaratıyor.

Lapland, Finlandiya

Gökyüzünden bahsedip Kuzey Işıkları’ndan bahsetmemek olmaz elbette. Finlandiya’nın Lapland bölgesinde her Nisan ayında düzenlenen altı gecelik özel turlar, bu eşsiz deneyimi daha da eşsiz kılıyor. Tundralarda yolculuk ediyor, kayak yapıyor, ıssız doğanın kalbinde kulübelerde konaklıyor ve Kuzey Işıkları’nın peşine deneyimli bir kutup kaşifiyle birlikte düşüyorsunuz. Bu da ‘aurora’ların en muhteşem biçimlerini görmenizi garantiliyor.

Atacama Çölü, Şili

Atacama Çölü’nün üzerindeki gece gökyüzü o kadar berrak ki, dünyanın en gelişmiş teleskoplarından bazıları, takımyıldızları ve galaksileri izleme görevini burada yapıyor. Bunun sebebiyse çölün deniz seviyesinden yaklaşık 2,5 km yüksekte oluşu. Atacama Çölü’nde yıldızlara daha yakın olmak için düzenlenen özel gezilere katılabilirsiniz. Bu gezilerde on gün boyunca atla yolculuk edip kendinizi başka bir gezegende hissedebilir ve yıldızların ışığıyla uykuya dalabilirsiniz.

Dolomites, İtalya

On sekiz zirvesiyle Dolomites gün ışığında da muhteşem görünen bir bölge. İtalya’nın kuzeyindeki bu doğa harikası özellikle trekking ve dağcılık yapanların favori yerlerinden. Gece karanlığı çöktüğündeyse Dolomites’in muazzam yer şekilleri gizemli birer silüet halini alıyor. Bölgede bulunan 200 yıllık spa oteli Adler Dolomiti, dolunay zamanlarında konuklarına çok özel bir deneyim sunuyor. Önce teleferikle yaklaşık 2.400 m yüksekliğindeki Seceda’nın zirvesine tırmanıyor, orada güneşin altın rengiyle batışını izliyorsunuz. Ardındansa sahneye dolunay çıkıyor ve tüm vadiyi gümüş pırıltısıyla yıkıyor.

Aoraki, Yeni Zelanda

Yeni Zelanda’nın güneyindeki Aoraki bölgesinin yıldızlı gökyüzü 1980’lerden beri uygulanan ışıklandırma kontrolü sayesinde bütün görkemiyle karşınızda oluyor. Bu da buradaki astro-turizm aktivitesi seçeneklerinin sınırsız olmasını sağlıyor. Deneyimli dağcılar içinse ülkenin en yüksek zirvesi olan 3.750 metre yükseliğindeki Mount Cook’a tırmanış yapmak gibi olağanüstü bir seçenek bulunuyor.


Önerilen yazılar