MAKALE

Yüksek Modanın İtalyancası

Yüksek Modanın İtalyancası

Dolce & Gabbana’nın Alta Moda’nın 10. yılını kutlayan defilesi podyumu dramatik bir operanın sergilendiği bir sahneye dönüştürdü!

Dolce & Gabbana’nın Alta Moda şovları daima markanın İtalyan kökenlerini sonuna dek hissettiren dev moda gösterileri oluyor. Bu yıl, yine kartpostal vari güzellikte bir lokasyonda, Sicilya’da yer alan antik bir Yunan tiyatrosunda gerçekleşen Alta Moda 2022 defilesi de geleneği bozmadı.

Üstelik bu defile Alta Moda’nın 10. yılını kutladığı için gösterişte sınır yoktu! Besteci Pietro Mascagni’nin 19. yüzyıla tarihlenen tek perdelik operası Cavalleria rusticana’dan esinlenen koleksiyon ve defile, ayrıcalıklı izleyicilerine barok bir şov sundu. Koleksiyondaki tasarımların her biri Alta Moda’nın sayısı bine yaklaşan müşterisine kendilerini bir opera yıldızı gibi hissettirmeyi garantileyecek nitelikteydi.

Bir aşk üçgenini konu alan operanın dramatik hikayesi 106 look’tan oluşan koleksiyondaki tasarımlara yansımıştı. Örneğin devasa omuz detaylarına sahip mini beyaz elbise, operanın açılış parçasında “süt gibi beyaz” olarak tanımlanan bluza selam gönderiyordu. Hacimli taftalarla birer heykel gibi tasarlanmış gece elbiselerine opera pelerinleri eşlik ederken modellerin yüzünü ise, hikayenin mutsuz sonuna işaret eden, siyah tülden, matem duvakları örtüyordu. Ayrıca haçlarla ve yine matem duvaklarıyla tamamlanan simsiyah elbiseler Sicilyalı dul kadınların elbiselerini çağrıştırıyordu. Unutmadan bu ilham kaynağının Dolce ve Gabbana’nın 1990’larda markayı yaratırkenki temel taşlarından biri ve markanın en ikonik imzası olduğunu da belirtelim.


Önerilen yazılar