Yulafın En Yaratıcı Hali

Kahvaltısız olmaz diyor, ancak sabahları kendinize sağlıklı ve lezzetli bir kahvaltı hazırlamak için zaman bulamıyorsanız yulaf ezmeli bu tarifler hayatınızı değiştirecek.

Kahvaltının günün en önemli öğünü olduğunu bilmeyen kalmamış olmalı, ama kaçımız özellikle de hafta içleri işe gitmeden önce sağlıklı bir kahvaltı yapmaya vakit ayırabiliyoruz? Yulaf ezmesi ve birkaç basit malzemeyle çok hızlı bir şekilde hazırlayabileceğiniz bu tarifleri akşamdan buzdolabına koyarsanız, sabah sizi hem lezzetli hem hafif hem de çok sağlıklı bir öğün bekleyecek. Üstelik yulaf ezmesi sizi uzun bir süre tok da tutacak. Bu leziz kahvaltılar buzdolabında birkaç güne kadar bekleyecek ve size sadece dilediğiniz zaman kavanozun kapağını açıp onların tadına varmak kalacak.

Biz sizin için favori yulaf ezmeli tarifleri sıraladık ancak bu tariflerin en iyi tarafı, yaratıcılığınızı ve kendi damak tadınıza uygun farklı malzemeleri kullanarak yapabileceğiniz sayısız alternatif olması.

Muzlu ve Fıstık Ezmeli

Orta boy bir kavanozu yarısına kadar yulaf ezmesiyle doldurun, üzerine aynı seviyeye gelecek kadar süt, biraz chia tohumu, bir kaşık fıstık ezmesi ve dilimlediğiniz yarım muzu ekleyin. Muz, fıstık ezmesi ve ulafın birleşimi sizi uzun süre tok tutacak.

Orman Meyveli

Başlangıç aşaması bir öncekiyle aynı, ancak bu kez süte ilaveten biraz yoğurt da ekleyebilirsiniz (hatta dilerseniz meyveli yoğurt da kullanabilirsiniz). Orman meyvelerinin ekşi lezzetini dengelemek için vanilya ya da bal ve son olarak üzerine böğürtlen, yaban mersini, ahududu gibi orman meyvelerini ekleyin, işte antioksidan zengini kahvaltınız hazır!

Tropik Meyveli

Yine yulaf ezmesi, yoğurt, chia tohumu ve sütle işe başlayın. Ardından kivi, ananas ve mango dilimlerini ekleyin. Üzerini hindistanceviziyle süsleyerek tropik lezzet patlamasını zirveye çıkarabilirsiniz.

Çilekli ve Damla Çikolatalı

Dilerseniz kahvaltıda, dilerseniz hafif bir tatlı olarak ara öğünde tüketebileceğiniz bu yulaf ezmeli tarifte süt, yulaf ezmesinin üzerine çilek ve damla çikolata eklemeniz yeterli. Hızlıca hazırlayabileceğiniz bu pratik tarifi isterseniz damla çikolata yerine beyaz çikolata rendesiyle de yapabilirsiniz.

Şeftalili ve Tarçınlı

Bu kez yulaf ezmesi, yoğurt, süt ve chia tohmuna küp şeklinde doğradığınız yarım şeftaliyi, biraz tarçın ve balı ekliyorsunuz. Hem tatlı hem de serinletici bu lezzeti fındık ya da cevizle daha da faydalı bir hale getirebilirsiniz.


Önerilen yazılar