MAKALE

Zaha Hadid Retrospektifi Venedik Mimarlık Bienali’...

Zaha Hadid Retrospektifi Venedik Mimarlık Bienali’nde

Geçtiğimiz aylarda hayatını kaybeden ünlü mimar Zaha Hadid’in şimdiye kadar ürettiği tüm eserler, Venedik Mimarlık Bienali’nde sergilenecek.

Bu yıl 27 Mayıs – 27 Kasım 2016 tarihleri arasında düzenlenecek olan Venedik Mimarlık Bienali, aynı zamanda geçtiğimiz aylarda hayatını kaybeden Zaha Hadid’e saygı duruşunda bulunmaya hazırlanıyor. Hadid’in geçmişten geleceğe ürettiği ve üretmeyi planladığı tüm resimler, modeller ve fotoğraflar retrospektif olarak bienalde sergilenecek.

zahahadid_02

Zaha Hadid

Britanya Mimarları Kraliyet Enstitüsü’nün altın madalyasına layık görülen ilk kadın mimar olan Hadid, kariyerinde kilometretaşı olarak nitelendirilen işleriyle anılacak. Bienalde 1993 yılında sanatçının tamamladığı ilk proje olan ‘Vitra Fire Station’; 2003’te Pritzker Mimarlık Ödülü’ne layık görüldüğü ‘Rosenthal Center for Contemporary Art’ ve 2009 yılında tasarlanan ‘MAXXI Müzesi’nin bilgisayar destekli tasarımı yer alacak.

Ziyaretçiler bienal boyunca Hadid’in bitirdiği binaların fotoğraflarını ve kariyerine ilk başladığı yıllarda, Rus avant-garde sanatının etkisinde kalarak yaptığı kendine özgü resimleri görebilecek.


Önerilen yazılar