Zen Sakinliğinde Bir Bulgari

Minimal detaylara sahip zarif ve modern tasarımlı özel üretim Bulgari saat Japon mimar Tadao Ando’nun imzasını taşıyor.

Dev boyutlarda, çıplak çimento duvarlı bina tasarımlarıyla bilinen, sadeliğin mimarı Tadao Ando, Bulgari’nin saat tasarım stüdyosunun direktörü Fabrizio Bonamassa Stigliani ile el ele verip, ilhamını bu sıradan materyalden alan özel bir Bulgari saat tasarladı.

Bulgari’nin en sevilen saat modellerinden Octo Finissimo’ya kendi Zen dokunuşunu katan Ando, çimentonun sıradanlığını, tıpkı tasarladığı mimari eserlerinde olduğu gibi, yeniden yaratarak tamamen sıra dışı bir hale büründürdü.

İlk kez 2017’de lanse edilen ve dünyanın en ince otomatik saati olarak bilinen Octo Finissimo, pürüzsüz, zarif ve modern bir şekle sahip. Zaten etkileyici orijinal modelin üzerine Ando’nun dokunuşlarının eklenmesi ise onu, herkesi ilk bakıştan itibaren sadeliğiyle çarpan bir saate dönüştürmüş.

Saatin 1,5 inç’lik kadranının tamamını kaplayan eş merkezli halkalar, Japonya’ya özgü Zen bahçelerininkileri yansıtıyor. Saatin saniye kolunu merkez alan olan bu halkalar kadran boyunca dalga dalga yayılıyor gibi görünüyor.

Saatin kadranının arkası da önü kadar etkileyici. Transparan safir ile kaplanmış arka yüz, size platin mikro rotorlu, karmaşık ve ultra ince otomatik kurma mekanizmasını izleme şansı veriyor. Saat modelinin arkası ayrıca Ando’nun imzasıyla donatılmış. Saat titanyumdan üretilmiş bir kayışa sahip.

Ando’ya göre binalara bir özgün kişilik veren çimento, sadece 200 adetle sınırlı olarak üretilecek bu saate de minimalliğin çarpıcı estetiğini taşıyan çok özel bir karakter katmış.


Önerilen yazılar