10 Unutulmaz Moda Anı

Geride bıraktığımız moda haftalarından hafızalara kazınan en eğlenceli anlar, en ikonik tasarımlar ve en renkli kareler.

2020 İlkbahar Yaz koleksiyonlarının tanıtıldığı New York, Londra, Milano ve Paris Moda Haftaları’nı geride bıraktık. Birbirinden albenili koleksiyonların podyuma çıktığı moda haftaları, elbette öncelikle cesur trendleriyle, podyumdaki modellerle, moda şovlarının temaları ve koleksiyonların ilham kaynaklarıyla çok konuşuldu.

Ancak bazı anlar ve bazı tasarımlar tüm bunların arasından yıllar boyu unutulmayacak bir şekilde öne çıktı. İşte bize göre bu sezonun moda haftalarından en unutulmaz 10 kare.

Jennifer Lopez’in Dönüşü

Jennifer Lopez, Versace defilesinin kapanışını yapmak üzere, 2000’de giydiği ikonik tropik desenli ve derin dekolteli elbisesinin modern yorumuyla podyuma çıktı. Bu büyük sürpriz sayesinde Versace, Milano Moda Haftası’nın en çok konuşulan defilesine imza attı ve Donatello Versace de bir kez dahahepimize markanın geçmişiyle olan sağlam bağını kanıtladı.

Çıplak Ayaklı Helen Mirren

Paris Moda Haftası’nın resmi sponsorlarından L’Oreal, her yıl yaptığı gibi sinemanın, müzik dünyasının ve modanın yıldızlarından oluşan bir kadroyla görkemli bir defile düzenledi. Farklı etnik kökenlerden ve farklı yaş gruplarından meydana gelen model kadrosu sayesinde marka, güzellik kavramının çeşitliliğini kutladı. Modellerin Balmain, Elie Saab, Karl Lagerfeld ve Giambattista Valli gibi modaevlerinin tasarımlarını taşıdığı defilenin kapanışını ise 74 yaşındaki Helen Mirren yaptı. Ünlü oyuncu, çiçekli maksi elbisesi, çıplak ayakları ve kocaman gülümsemesiyle hafızalarımızda unutulmayacak bir anı bıraktı.

Chanel’in Davetsiz Misafiri

Chanel’in bu yıl Paris’in ikonik çatıları şeklinde tasarladığı podyumu çok ilginç bir ana sahne oldu. Defilenin sonunda bütün modeller podyumda yürürken seyircilerden biri onların aralarına karıştı ve sanki başından beri defilenin bir parçasıymış gibi, Chanel’in meşhur tweed takımlarına benzeyen bir takımla yürümeye başladı. Fransız bir ‘Youtuber’ olan Marie Benoliel’i podyumdan indiren ise Gigi Hadid oldu.

Balenciaga’nın Makyajları

Paris Moda Haftası’nde İlkbahar Yaz 2020 koleksiyonunu sergileyen marjinal marka Balenciaga’nın defilesinde modeller podyuma modern güzellik ve estetik anlayışını sorgulayan prostetik makyajlarla çıktı. Neredeyse kare biçimli abartılı elmacık kemikleri ve fazlasıyla şişirilmiş dudaklar bugünün, dünün ve geleceğin güzellik standartlarıyla oynadı.

Rihanna’nın Konser Tadındaki Defilesi

Rihanna’nın Savage x Fenty markası için New York Moda Haftası kapsamında Brooklyn’de gerçekleştirdiği şov bir defileden çok bir konser havasındaydı. Defile önce sadece davetlilerin girebildiği basına kapalı bir şekilde gerçekleşt, ardından bir hafta sonra şovun tamamı Amazon Prime’den stream edilebilecek formatta yayınlandı. Gigi ve Bella Hadid ile Cara Delevingne gibi süpermodellerin yanında Laverne Cox ve Normani gibi ünlü isimler, Rihanna’nın her vücut tipi için tasarladığı cesur iç çamaşırı modellerini tanıttı.

Issey Miyake’nin Uçan Elbiseleri

Japon marka Issey Miyake, karakteristik olarak son derece yeniliksever bir modaevi. Ancak 2020 İlkbahar Yaz koleksiyonunun Paris Moda Haftası’nde gerçekleşen defilesinde ise kendi sınırlarını bile aştı desek yanlış olmaz. Podyuma ten rengi çamaşırlarla çıkan modeller tavandan sarkarak adeta uçuyor hissi yaratan elbiselerle tek bir harakette buluştu. Bu sıra dışı gösteriyle giyinen modeller, ardından müziğin ritminin hızlanmasıyla podyumda dans etmeye başladı ve böylece Miyake’nin elbiselerinin ne kadar konforlu olduğunu göstermiş oldu.

Punk Gelin Bella Hadid

Vivienne Westwood’un, imzası eşi Andreas Kronthaler’e ait yeni koleksiyonu Paris Moda Haftası kapsamında tanıtıldı. Efsane tasarımcının protest karakterini yansıtan koleksiyonun son tasarımı ise Bella Hadid tarafından taşınan ve punk akımını yansıtan bir gelinlik oldu. Westwood’un İngiliz kökenlerine selam duran bu punk tasarımın en dikkat çekici tarafı ise Hadid’in yüzünün neredeyse tamamını gizleyen uçuk şemsiye oldu.

Off-White Delik Deşik Çantaları

Virgil Abloh’un markası Off-White, Paris Moda Haftası’ndaki defilesini bir meteor yağmuru konseptiyle şekillendirdi. Defilenin en çok öne çıkan aksuarı ise ‘Meteor’ isimli çanta modeli oldu. Meteor’un gerçekten bir çanta olduğunu tartışmalı. Çünkü delikli tasarımı nedeniyle içine hiçbir şey koyamıyorsunuz! Çok konuşulan bu yepyeni çanta modeli, lüks çantaların işlevsellikten çok bir statü sembolüne dönüşme durumuna kendi yorumunu katıyor.

Balmain’in Renkleri

Olivier Rousteing’in Balmain için hazırladığı koleksiyon gerek tasarımlarıyla, gerekse defilenin soundtrack’iyle adeta 2000’lere bir övgü niteliği taşıyordu. Rengarenk kıyafetlerin podyumda bir gökkuşağı efekti yaratması, modellerin podyuma tek tek değil gruplar halinde çıkmasıyla pekiştirildi.

Maison Margiela’nın Tuhaf Modeli

John Galliano’nun imzasını taşıyan koleksiyon ağırlıklı olarak İkinci Dünya Savaşı döneminin karakterlerini podyuma taşıdı. Asker üniformalarına benzeyen tasarımlar, hemşire şapkaları ve 40’ların Fransız stilini yansıtan tasarımlar… Hepsi de modern dokunuşlarla podyumdaydı. Ancak Maison Margiela’nın defilesinin en çok konuşulan ismi, Leon Dame adlı model oldu. Dize kadar uzanan topuklu botlarının üzerinde son derece kendine has bir yürüyüş sergileyen model, bir anda bütün dikkatleri kendi üzerinde toplayarak büyük bir ün kazandı.


Önerilen yazılar