2017’ye Hazır Mısınız?

Yeni yılda konfor alanınızın biraz olsun dışına çıkmaya ve değişimi kucaklayarak bedeniniz için çok büyük bir yatırım yapmaya ne dersiniz?

Birçoğumuz tatilin, ailesine ve sevgilisine alacağı hediyenin, yılbaşı gecesi giyeceklerinin planlarını çoktan yapmaya başladı bile. Peki bu yıl gerçekten eksik kalan, hep ötelediğiniz, yapmaktan kaçtığınız, çeşitli bahaneler üreterek uzaklaştığınız bir şeyi yapmaya ne dersiniz?

İnsanlar rutini, beyin ise değişikliği sever. Yani kolayca yapılabilecek işler… Akşam eve gelindiğinde ayakları uzatıp TV karşısında zaman geçirmek, dışarıdan yemek söylemek gibi… Her şey belli ve her şey çok sıradandır. Buna insanların konfor alanı deniyor. Şimdi kendi konfor alanınızı düşünün ve bunun dışına çıkmak için bu sene farklı şeyler yapmayı deneyin. Mesela görünümünüzü biraz değiştirmeye ne dersiniz? Ya da son birkaç yıldır sürekli ertelediğiniz için aldığınız fazla kilolardan kurtulmak, daha sağlıklı bir bedene sahip olmak, erken kalkmak, erken yatmak, alkolden uzak durmak? Tamam tamam abartmaya gerek yok. Her şeyin bir sınırı var. Ama konfora biraz ara verip, değişimi kucaklamaktan bahsediyorum.

Yeni Yılda Nasıl Görüneceğiz?

Yani yeni yılda bedenimiz ve zihnimiz nasıl görünecek? Bunun için de heyecan duyan var mı aramızda? Özellikle eylül sonuna kadar süren tatillerden sonra, gözümüzü karanlık günlere yeni yeni açmaya başladık. Hele şu aralar, tam da güneyde deniz kenarında bir yere yerleşmenin zamanı değil mi? Ehh tabii ki çoğunlukla yayılan yaz günlerinde spor yapmaya, yediğine içtiğine dikkat etmeye pek de umursayan yoktu. Bu durumun sonuçlarını da çoğu kişi aynaya baktığında totosunda, karnında ve bilimum yerlerinde görüyordur.

Şimdi pazartesi spora başlıyorum klişelerini geçmeyi ve size bedeniniz için daha büyük bir yatırım yapmanızı öneriyorum.

toprakerolkasim_03

Kendinize Hedef Koyun!

Kadın erkek herkes, ekranlarda gördüğü insanlar gibi göz önünde olmak, parmakla gösterilmek ve iyi bir vücuda sahip olmak istiyor. Ve bunu hemen istiyor…  Bunun üzerine nereden ve nasıl bir ilham geliyorsa, hemen spora yazılıyor fakat bu gaz, onu ancak bir ay kadar idare edebiliyor. Sonrasında özendiği kişilerin yanına bile yaklaşamayacağını anlayınca, hemen pes ediyor.

Kısa bir sürede Sara Sampaio ya da Jason Statham‘ınki gibi bir vücuda sahip olamazsınız. Özellikle bu yola yeni girdiyseniz… Hedefleriniz yine büyük olsun ama bunu zamana yaymaya ne dersiniz? Mesela önümüzdeki yıl boyunca yapacağınız antrenmanlara…

Hedef koymak akıllı bir sporcunun yapacağı en mantıklı şeydir. “Yahu ama ben sporcu falan değilim ki… Ben CTO Chief Hede Hödösüyüm”… Sen de gel ablacım/abicim. Kendine hedef koy dedik ya, artık sen de bir atletsin. Genel bir laf vardır. “Train smart, not hard only” yani “Sadece sert değil, akıllı çalış.”

Bu işte  yeniyseniz ve pek fikriniz yoksa işinde başarılı, hedeflerinizi sizinle oturup planlayacak ve sizi motive edecek bir spor eğitmeni ile çalışmanızı öneririm. Şimdi “Ne gereh var? Ben yutubdan Ebru Şallı’ya bakıyom. Güzel işte…” diyenleri duyar gibiyim. Bunların bir çoğu her sene kendini sakatlayıp, bizim gibi insanlara ya da daha kötüsü fizyoterapistlere başvuruyor… Lütfen internetten gördüğünüz ya da forumlardan okuduğunuz hiçbir şeye inanmayın ve yapmayın.

Bu işi çok iyi görünmekten öte sağlık için yapıyor olduğunuzu unutmayın. Aslında kendinize ve ileriki yaşlarınıza bir yatırım, bir sigorta gibi de görebilirsiniz bu yaptığınızı. Bugün piyano çalmaya başlamak isteseniz, ilk yapacağınız iş bir piyano eğitmeni ile çalışmak olur. Bir süre sonra, ancak fikir sahibi olduğunuzda interneti kullanabilirsiniz.

toprakerolkasim_02

Zaman Ayırın…!

Günümüzün en büyük sorunlarından biri de hiçbir şeye zamanımızın olmayışı. Akşama kadar plazalarda bilgisayar başında pineklediğimiz yetmiyormuş gibi, bir de telefonumuzla günün 25 saati kendimizi zehirleyip duruyoruz. Haftada üç gün, birer saat kendinizi TV’nizden ve sosyal medyadan azat edin. Sonunda Instagram’a koyacağınız karın kasları ve sıkı vücut fotoğraflarınızı hayal edin. Yani dönüşü yine size olacak 😀

Spor yapmak sizi daha fazla mutlu edecek, enerjinizi yükseltecek hatta düşünce yapınızı bile değiştirecek. Bunun, özellikle hayatınızdaki yansımaları daha başarılı olmanızı sağlayacak. İş hayatınızda, aşk hayatınızda sürekli zirveye oynayacaksınız. Kim bilir belki bir gün fotoğraflarını beğendiğiniz ünlülerden biri bile olabilirsiniz…

Toprak Erol Aydın
Nefes Pilates
www.nefespilates.com


Önerilen yazılar