2018 “Mor Ötesi” Geçecek

Pantone dünyaya yeni bir renk daha armağan etti. Yılın rengi seçilen spiritüel Ultra Violet gardroplarınıza nasıl yansıyacak?

Renklerin bilimi Pantone Enstitüsü’nden sorulmaya devam ediyor. Her yıla özel bir renk belirleyen Pantone, 2018 yılının rengini Ultra Violet olarak açıkladı. Pantone yılın rengini seçerken zamanın ruhunu ele alıp dünyada yaşanan olayları renk süzgecinden geçiriyor ve dünyanın ihtiyaç duyduğu duygu ve düşünceleri uyandıracak bir renge karar veriyor.

Ultra Violet bize evrenin derinliklerindeki takımyıldızların fotoğraflarını, teknoloji ya da tıp alanındaki gelişmeleri çağrıştırıyor. Peki Pantone’nin bu seçiminin ardında gerçekte hangi felsefe yatıyor? Pantone Renk Enstitüsü, mor tonlarının, özellikle de maviye çalanların, düşüncelilik, büyü, mistisizm ve spiritüellik hissi verdiğini açıklıyor. Yeni yılın yeni renginin bizi dünyanın kargaşasından kendi düşüncelerimize döndürmesini, içimizdeki yaratıcılığı ve keşfi tetiklemesini hedefliyorlar.

Geçen yılın doğaya dönüşü simgeleyen rengi Greenery’nin ardından bu yıl da Ultra Violet ev dekorasyonundan aksesuarlara, yiyeceklerden güzellik trendlerine ve elbette moda dünyasına dek her yerde karşımıza çıkacak.

2018’in rengi Ultra Violet dünyanın ve bireysel olarak bizim spritüel düşünmemize, yeni keşiflerin peşinden gitmemize ya da farkındalığımızın artmasına yardımcı olacak mı şimdiden bilmek zor. Ama gardrobunuzda Ultra Violet ve morun diğer tonlarına yer açmak isterseniz moda dünyasının İlkbahar Yaz 2018 defilelerinde yer verdiği kreasyonlara hemen göz atmaya başlayabilirsiniz.


Önerilen yazılar