60 Yıl Sonra Yeniden Jaguar XKSS

Bazı otomobiller var ki yaşlandıkça değeri artıyor. Tıpkı 60 yaşındaki Jaguar XKSS gibi…

Geçtiğimiz günlerde düzenlenen ABD’nin en prestijli otomobil fuarlarından biri olan Los Angeles Otomobil Fuarı, çok sayıda yeni modele ev sahipliği yaptı. Bunlardan biri de Jaguar’ın 1957 model XKSS tasarımının DNA’sını kullanarak yeniden ürettiği ve gören kimsenin kayıtsız kalamayacağı bu süper otomobildi. 1957 yılında Jaguar fabrikasında çıkan yangın sonucunda üretimi durdurulan ve o tarihten beri sadece 16 adet üretilen 60 yaşındaki XKSS, dünyanın en değerli otomobillerinden birisi olarak biliniyor.

18 aylık yoğun bir inceleme sürecinin sonucunda, aynı materyaller ve üretim metodu kullanılarak ortaya çıkarılan yeni XKSS, magnezyum alaşımlı gövdesi ve kıvrımlı tasarımıyla gerçekten de göz alıcı. 262 hp gücündeki yeni Jaguar XKSS, kaportanın altında 3.4 litrelik altı silindirli motora sahip. Yeni model ayrıca ahşap tasarımlı direksiyonu ve dönemin ruhunu yansıtan deri koltukları ile her açıdan 50’li yılların sürüş deneyimini sunuyor.

Geçmişin ruhunu günümüze taşıyan Jaguar XKSS’in 2017’de piyasaya çıkması ve fiyatının da 1.4 milyon dolar olması bekleniyor. Ne diyelim, 2016’nın en ‘yeni’ eski modelini yollarda görmek için sabırsızlanıyoruz.


Önerilen yazılar