MAKALE

Apollon ve Artemis’in Doğduğu Kent: Patara

Apollon ve Artemis’in Doğduğu Kent: Patara

Yüzyıllar boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış Patara’yı daha yakından tanımaya ne dersiniz?

Ülkemizin her bir bölgesi, farklı medeniyetlerin ve kültürlerin izlerini günümüze taşıyan tarihi zenginliklerle dolu. Özellikle Ege ve Akdeniz kıyılarının ev sahipliği yaptığı antik kentler milattan önceki yıllarda yaşamış insanların hayatlarına ışık tutuyor. Geçmişi M.Ö. 13. yüzyıla dayandığı düşünülen Patara da ülkemizdeki antik kentlerin en önemlilerinden biri. Bu muhteşem tarihsel mirasın tüm dünyaya tanıtılması amacıyla 2020 Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Patara yılı olarak ilan edildi.

Patara’nın M.Ö. 168/167 yılından M.S. 43 yılına kadar Likya Birliği’nin başkenti olmasının en büyük sebebi, coğrafi yapısı ve Ksanthos Vadisi’nde denize açılabilecek tek yer olan konumu sayesinde doğal bir liman olma avantajı. Bu avantajlar sayesinde yüzyıllar boyunca önemini koruyan şehir Roma egemenliğine geçtikten sonra da önemini yitirmedi ve hatırı sayılır bir ticaret merkezi oldu, bu Bizans döneminde de devam etti.

Mitolojideki hikayelere göre Apollon ve Artemis’in de doğduğu yer olan bu büyülü kent, Aziz Nicholaos yani Noel Baba’nın da doğum yeri.

Patara’nın keşfi ise 1981 yılında Prof. Dr. Fahri Işık ve ekibi tarafından gerçekleştirildi. Antik kenti gün yüzüne çıkaracak kazılar, keşfinden 7 yıl sonra başladı ve günümüzde de halen devam ediyor. Günümüzde Patara’nın ziyaretçileri tahıl deposu Granarium’u, Tepecik Akropolü’nü ve içindeki sarayı, Likya Birliği’nin toplantılarının düzenlendiği meclis binasını, Karinth Tapınağı’nı ve Vespasian Hamamı’nı görebilir. Patara’da ayrıca amfi tiyatro, zafer takı, sütunlu cadde ve deniz feneri de bulunuyor.

Bu yapılardan meclis binasının tarihi önemi ise çok büyük. Çünkü burası tarihteki ilk demokrat meclisi olan “Likya Birliği Meclis Binası”. Neron Deniz Feneri de kentin çok önemli yapılarından biri. Bunun nedeni günümüze kadar gelebilmeyi başarmış en eski deniz feneri olması. Roma İmparatoru Neron’un yaptırdığı 12 metrelik fenerin 4,5 metrelik bir kısmı günümüze ulaşabilmiş. Restorasyon süreci devam eden deniz fenerine ait taşlar üzerinde, bir de 2 bin yıllık yunus balığı kabartması da ortaya çıkarılmış.

Tarihi öneminin yanı sıra Patara, doğal yaşam için de büyük bir öneme sahip. Uçsuz bucaksız kumsalıyla Patara Plajı Türkiye’nin en uzun plajlarından biri. 18 kilometrelik plajda yüksek kum tepeleri bulunuyor, ayrıca Caretta Caretta deniz kaplumbağaları da burada yumurtluyor.

Ilıman iklimiyle sadece yazın değil, sonbahar ve kış aylarında da rahatça ziyaret edilebilen Patara, Muğla-Antalya il sınırına yakın bir konumda, Kalkan’a 15 kilometre mesafede bulunuyor.


Önerilen yazılar