Avrupa’nın En İyi Plajları

Yaz aylarının kapımızı çalmasına sayılı gün kaldı. Haliyle tatil planları da başladı. O zaman son kararınızı vermeden önce aşağıdaki listeye bir göz atmaya ne dersiniz?

Yaz aylarında tatil planları yapılırken genelde seçenekler arasında ‘deniz kıyısı bir yer’ birinci sıradadır. Türkiye de bu konuda epey şanslı olduğu için çok fazla düşünmeden tatil için ya daha önce gidip çok beğendiğimiz ya da şimdiye kadar görme şansı bulamadığımız kıyı kentleri çevresinde bir program yaparız. Böylelikle hem gideceğimiz yere vize derdi olmadan kolayca ulaşabilir; hem de deniz, kum, güneş ve tabii bira dörtlüsünün keyfini anında çıkarmaya başlayabiliriz. Haksız da sayılmayız. Hal böyleyken genelde kültür turizmine odaklanan Avrupa seyahatleri de daha çok yaz sonrasına kalır. Ancak sizin isteğiniz hem Avrupa’yı görmek hem de deniz tatilinden olmamaksa, kendinize zengin kültürel tarihiyle sizi tatmin edecek, aynı zamanda enfes plajları ve deniziyle dinlenme isteğinize cevap verecek bir varış noktası seçebilirsiniz.

Scala dei Turchi, Sicilya, İtalya

İtalya’nın renkli adası Sicilya, sadece zengin tarihi ve kültürel mirasıyla değil, enfes plajlarıyla da son yıllarda gözde tatil seçeneklerinden. Scala dei Turchi, yani ‘Türk Merdivenleri’ adıyla bilinen, zamanla merdiven şeklini almış beyaz renkli kayalık ise zamanında Osmanlı askerleri tarafından da karaya çıkma amacıyla kullanıldığından bu adı almış. Aynı zamanda UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan kayalık bölge, özellikle gün doğumunda görülmeye değer.

Durdle Door Plajı, Dorset, İngiltere

İngiltere özellikle yaz tatili için gözde turistik destinasyonlardan biri sayılmaz; ancak Dorset kıyı şeridindeki bu plaj, muhteşem manzarasıyla kesinlikle görülmeye değer. Üstelik eğer şanslıysanız ve güneşli günlerden birine denk gelirseniz, heybetli Durdle Door kemerinin suya vuran gölgesi üzerinde unutamayacağınız bir yüzme deneyimi yaşayabilirsiniz. Eğer hava sıcaklığı yüzmek için elverişli değilse, Dorset kayalıklarında bir tarafta yemyeşil tepeler, diğer tarafta okyanus manzarası eşliğinde yapacağınız yürüyüşlerden de çok keyif alacağınız garanti.

Elafonisi Plajı, Girit, Yunanistan

Hem keyfine düşkün turistlerin hem de adrenallin bağımlılarının çok seveceği Elafoníssi, hayran bırakan sahillerinin yanısıra çok sayıda aktivite sunuyor. Pembe kumsallar ve dağlık manzaralar fotoğraf meraklılarının dilediği karelere kavuşmasını sağlarken; plajda güneşlenmekten daha fazlasını arayanlardansanız sörf, kiteboard ve rüzgar sörfü yaparak içinizdeki adrenalin tutkusunu tatmin edebilirsiniz.

Zlatni Rat, Brač, Hırvatistan

Turkuvaz rengi denizi, kumsalın arkasında uzanan yemyeşil ormanlık alanı ve bembeyaz kumlarıyla hem aktivite meraklılarının hem de sakin bir tatil arayışında olanların gönlünü çelecek yerlerden biri de Zlatni Rac. Sunulan geniş su sporları seçenekleri sayesinde dilerseniz rüzgar sörfü eğitimi alabilir, sadece sörf tahtası kiralayabilir ya da berrak kirlenmemiş sularda şnorkel yapabilirsiniz. Zlatni Rat, oyun alanları, çeşitli yiyecek çeşitlerinin bulunduğu büfeleri ve çok sayıda can kurtaranıyla aileler için de ideal bir tatil seçeneği.

Playa Sa Caleta, Ibiza, İspanya

Eğer hareketli, sabahlara kadar devam eden Ibiza geceleri sizi yorduysa, kendinizi turistlerin güzergahında bulunmayan bu kumsala atarak hem biraz kafa dinleyebilir hem de kırmızı sarp kayalıkların arasında uzanan plajda masmavi ve tertemiz okyanus suyunun tadını çıkarabilirsiniz. Ardından çok yakında bulunani Fenike kalıntılarına uğrayarak bölgenin arkeolojik tarihi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Palombaggia, Korsika, Fransa

Korsika Ada’sının en güzel sahil şeritlerinden biri olarak kabul edilen Palombaggia, Fransa’daki pek çok iğne atılsa yere düşmeyecek plajdan farklı olarak, sakinliği ile dikkat çekiyor. Palombaggia’nın bir diğer özelliği de sığ ve sakin denizi ile özellikle aileler ve çok iyi yüzme bilmeyenler için uygun olması.


Önerilen yazılar