Ay’da Yarış Var!

2021 yılında tarihte bir ilki yaşayacak ve Ay yüzeyinde gerçekleştirilecek bir araba yarışına tanıklık edeceğiz.

Kulağa gerçekten çok fütüristik bir bilim kurgu senaryosu gibi gelse de Moon Mark bu fantastik proje için bir yıldır çalışıyor. Bu yılın başlarında dünya çapındaki lise öğrencilerine açık bir tasarım yarışması düzenleyen Moon Mark, tüm öğrencileri Ay’da yarışacak araçları tasarlamaya davet etmişti. Projenin bu ilk ayağında lise öğrencileri 5 kilogramdan daha ağır olmayan; WiFi modülü, kompakt bir pil, güneş paneli, ultra yüksek frekanslı bir telsiz ve bir bilgisayarla donatılmış yarış araçları tasarladı. Tabii bu araçların Ay’ın gündüzleri çok sıcak, geceleri ise ekstra soğuk olan olağanüstü iklim şartlarına da uyumlu olması gerekiyordu.

Projenin ikinci ayağı ise Dünya’da gerçekleştirilecek ve sekiz hafta sürecek ön elemeleri içerecek. Finale kalan iki ekip, Mini, Ferrari, Maserati ve McLaren gibi markalarla çalışmış Frank Stephenson ve uzay teknolojileri üreten Lunar Outpost şirketinden uzmanlar ile birlikte Houston’da tasarımlarını hayata geçirecek.

Peki bu araçlar Ay’a nasıl ulaştırılacak? Moon Mark bu konu için Ay’a inmeye hazırlanan ilk özel uzay teknolojileri şirketi olan Intuitive Machines ile partnerlik yaptı. Şirketin Spacex’in Falcon 9 roketiyle birlikte fırlatılacak olan Nova-C Lunar Lander adlı aracının otomobilleri Ay’a indirmesi planlanıyor.

Ve ardından tarihin ilk Ay’da yapılacak araba yarışı başlayacak. Ay’ın zorlu yüzeyinde, etraflarında yarışın her bir detayını kaydedecek kameralarla birlikte, iki araç ve Dünya’dan onları uzaktan kumanda ile kontrol eden ekipleri, birbirleriyle adrenalin dolu bir rekabete girecek.

Bu çılgın yarış elbette ki her bir takımın gerçek hikayeleri, tasarım süreci ve son olarak yarış aşamasıyla küresel bir medya kampanyası ile an be an takip edilecek ve biz Dünyalılara unutulmaz bir ilk yaşatacak.


Önerilen yazılar