MAKALE

Baharın Tadını Yürüyerek Çıkarın

Baharın Tadını Yürüyerek Çıkarın

İstanbul’da doğa ile buluşarak hem gezip hem spor yapabileceğiniz rotalar!

Baharla beraber canlanan doğanın davetine ‘evet’ demeye ne dersiniz? İstanbul’da ister rengarenk çiçekler içinde, ister ormanın kalbinde, isterseniz de deniz kıyısında spor yapabilirsiniz! İşte doğanın tadını şehirden uzaklaşmadan çıkarabileceğiniz ve açık havada yürüyüş yapabileceğiniz rotalar…

Atatürk Kent Ormanı

Doğallığından uzaklaşmadan düzenlenen Atatürk Kent Ormanı, Hacıosman Metro İstasyonu’na doğrudan bağlanan girişi sayesinde ulaşımı çok kolay bir park. Burası bin dönümden büyük bir alana yayılıyor ve uzunluğu 1,8 km’den 3 km’ye değişen üç farklı yürüyüş parkuru da yer alıyor. Parkta ayrıca göletler, çok çeşitli bir bitki örtüsü ve yaklaşık 30 adet farklı kuş türü sizi bekliyor.

Kemerburgaz Kent Ormanı

Atatürk Kent Ormanı gibi yeniden düzenlenen bu orman aynı zamanda 5 milyon metrekareyi aşan yüzölçümüyle şehrin en büyüğü. Burada hem yürüyüş parkurları hem de iki farklı uzunlukta bisiklet parkuru bulunuyor. Ayrıca bisikletiniz yoksa bisiklet kiralayabileceğiniz noktalar da yer alıyor. Bu devasa park, tenis kortlarına, cross training alanına, macera parkına, motokros, boks ve yoga eğitimleri gibi farklı spor dallarına yönelik aktivitelere de ev sahipliği yapıyor. Sporunuzu yaptıktan sonra oturup dinlenebileceğiniz kafe ve restoranlar da var. Kemerburgaz Kent Ormanı’nın en önemli özelliği ise Mimar Sinan tarafından 1500’lü yıllarda inşa edilen Mağlova Su Kemeri’ne de ev sahipliği yapması. Kısacası bu kent ormanında dolu dolu bir gün geçirmeniz mümkün.

Belgrad Ormanı

İstanbul’un ormanlarının en ünlüsü kuşkusuz Belgrad Ormanı. Yaklaşık 5,500 hektarlık bir alana sahip ormanda 6 kilometrelik bir yürüyüş parkuru sizi bekliyor. Ancak Belgrad Ormanı’na, özellikle de hafta sonları, sabah çok erken bir saatte gitmenizi öneriyoruz. Böylece kalabalıklardan uzakta, gerçekten doğayla baş başa bir deneyim yaşayabilirsiniz. Ormanda göller, tarihi bentler ve yürüyüş parkurları da bulunuyor. Bu doğa gezisinin ardından çok özel bitki türlerini yakından görmek isterseniz ormanın sınırları içindeki Atatürk Arboretumu’nu da ziyaret edebilirsiniz.

Emirgan Korusu

İstanbul’un kalbinde yer alan Emirgan Korusu, Osmanlı döneminde padişahlara ev sahipliği yapmasıyla tarihi açıdan da önemli bir yer. Koruda Sarı Köşk, Pembe Köşk ve Beyaz Köşk olmak üzere üç köşk bulunuyor. Ayrıca burada yüzün üzerinden bitki ve ağaç türü yaşıyor ancak Emirgan Korusu’nun en ünlü bitkisi kuşkusuz Nisan ayında açan rengarenk laleler. Parkta sizi şehrin gürültüsünden uzakta, huzurlu bir sessizlik ve muhteşem bir Boğaz manzarası bekliyor.

Caddebostan Sahili

İstanbul, Boğaz, Yenikapı Kennedy Caddesi, Moda ve Yeşilköy gibi birçok sahil şeridine sahip, deniz havası alarak yürüyüş yapmak için ideal bir şehir. Şehrin yürüyüş parkuru bakımından en avantajlı sahillerinin başında ise Caddebostan geliyor. Bu parkur Bostancı’dan başlayıp Fenerbahçe Dalyan Parkı’na kadar devam ediyor. Bisiklet yolunun da bulunduğu sahil şeridi Adalar manzarasına karşı uzun ve keyifli yürüyüşler yapmak için ideal.

Polonezköy Tabiat Parkı

1775 yılında Polonyalıların buraya göç etmesiyle kurulmuş bir Polonyalı köyü olan Polonezköy şehirden biraz uzaklaşmak için harika bir destinasyon. Burada sizi hem doğayla baş başa uzun bir yürüyüş yapabileceğiniz Polonezköy Tabiat Parkı hem de köyün renkli kültürü bekliyor.


Önerilen yazılar