MAKALE

Balkon Keyfinin Tam Zamanı

Balkon Keyfinin Tam Zamanı

Balkonunuza biraz ilgi gösterdiğinizde bu size yaz boyu büyük bir keyif olarak geri dönecek!

Açık havada zaman geçirmenin en hızlı ve konforlu yöntemi balkona çıkmak, çünkü evinizden bile ayrılmanıza gerek yok! Eğer evinizde bir balkonunuz varsa bu fırsatı yeterince değerlendirdiğiniz düşünyor musunuz? Yoksa balkonunuz daha çok kullanmadığınız eşyaları depoladığınız bir yer mi? Sizin balkonunuzdaki durum bunlardan hangisi olursa olsun yine de onun dekorasyonuna biraz zaman ayırıp bu keyifli alanı daha da keyifli bir hale getirebilirsiniz.

Balkonunuzun dekorasyonunda büyük ölçüde bir değişiklik yapmak istiyorsanız yer karolarından başlayabilirsiniz. Siyah beyaz kareli ya da rustik desenli karolar balkonunuza bohem bir hava katacak. Daha klasik ve doğayla bütünleşen bir görünüm için ahşaptan üretilmiş karoları da tercih edebilirsiniz.

Yer karolarınız yerinde kalsın istiyorsanız, balkonunuzun boyutuna göre bir halı ya da kilim sererek burayı anında daha sıcak bir ortama dönüştürebilirsiniz. Elbette seçtiğiniz halının açık hava koşullarına uygun olması gerektiğini unutmayın.

Günümüzün yapılarında balkonların bir çoğunun boyutu da küçük oluyor. Bu nedenle eğer bir yemek masasının bile sığacağı bir balkona sahip şanslı ev sahiplerinden değilseniz, eşyaları seçerken yaratıcılığınızı kullanmanız gerekiyor.

Örneğin balkon demirlerine tutturabileceğiniz katlanır masalar ya da size bir kullanım alanı sağlayacak yüzeyler küçük balkonlar için ideal. Sandalye ve koltuk seçiminde de duvara uzunlamasına yaslayabileceğiniz ince bir bank veya balkonun bir kenarına yerleştirebileceğiniz ahşap paletlerden yapılmış bir sedir iyi seçimler olabilir. İleri dönüşümden bahsetmişken, zımparalayıp boyadığınız ahşap meyve sandıkları da balkonunuzda sehpa ya da saksı olarak harika iş görebilir.

Bankı, sandalyeleri ya da sediri birbirleriyle uyumlu renkte minderlerle hem daha şık hem de konforlu bir hale getirdikten sonra balkonunuzda keyifli bir oturma yeri elde etmiş olacaksınız. Bunların haricinde kendinize oturma alanı yaratmak için desenli ve rengarenk yer minderlerini kullanmayı da düşünebilirsiniz.

Balkonunuzun aydınlatması da akşam keyifleriniz için çok önemli. Tavandan sarkan şık bir abajur hem yer kaplamayan hem de havalı bir tercih olacak. Ancak balkonlara en büyülü havayı katan bir aydınlatma türü, ampul zincirleri şeklinde olan ve dilediğiniz her yere asabileceğiniz ışıklandırmalar. Rüzgarlı havalar için çok ideal olmasalar da, romantik ruhlar balkonlarını mumla aydınlatmayı da tercih edebilir.

Balkon dendiğinde elbette akla ilk gelenlerden biri de bitkiler. Balkonuzun güneş ışığı alma durumuna göre tercih yapın. Renk renk çiçeklenen bitkiler muhteşem görünse de her balkonda yaşayamayabilirler. Yine size yerden kazandıracak bir fikir, saksılarınızı duvardaki bir panele asmanız olacak. Böylece duvarların sıkıcı ve boş görünmesini de engelleyecek ve etrafınızı yeşille donatmış olacaksınız. Bahçıvanlık yeteneklerinize güveniyor ve mutfakta doğal malzemeler kullanmayı seviyorsanız, saksılardan bir kısmını nane, fesleğen, ve biberiye gibi bitkilere ayırabilir, yemeklerinize taze ve hoş lezzetler katabilirsiniz.

 


Önerilen yazılar