MAKALE

Balkonda Sebze, Meyve Yetiştirmek

Balkonda Sebze, Meyve Yetiştirmek

Şehirde yaşarken bahçecilik yapmak imkansız sanıyorsanız, yanılıyorsunuz! Balkonlarınız ne güne duruyor?

Uzun bir süredir bahçeciliğin boyutları değişti. Artık küçücük bir balkonunuz olsa dahi domates, biber, maydanoz, fesleğen, çilek hatta patlıcan bile yetiştirmeniz mümkün. Üstelik işin eğlenceli tarafı bir yana, doğal yöntemlerle hormonsuz yiyecekler yemek de cabası…

balkonbahceciligi_02

Peki İşe Nereden Başlayacaksınız?

Balkonunuz kapalıysa rüzgar, toz ve soğuk havadan korunuyor demektir. İşte böyle bir balkonda dilerseniz dört mevsim sebze yetiştirebilirsiniz. Açık balkonların özellikle güneş alan kısımları sebzelere ek olarak meyve ağacı ve süs bitkisi yetiştirmek için de uygundur.

Almanız Gerekenler

● Toprak, öncelikle temin etmeniz gereken ilk ürün. Toprağı mutlaka güvendiğiniz bir yerden alın ve içinde yabani ot ya da zararlı böcek olmamasına dikkat edin.

● Bu işin en önemli noktalarından biri de gübre. Gübreniz organik sertifikalı olmalı.

● Şimdi ne yetiştirmek isteğinize karar vermelisiniz. Nasıl bir bitki / sebze yetiştireceğinize karar verdikten sonra saksınızı seçin. Geniş, plastik saksılar kullanabilirsiniz. Evinizdeki kullanılmayan tenekeler de işe yarayabilir.

● Fide ve tohum için en iyi adres Tohum Takas Ağı. Sistemden nasıl yararlanacağınızı öğrenmek için www.tohumtakas.org adlı web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

● Domates ve salatalık gibi meyveli sebzeler için bol güneş iyidir. Marul, tere, maydanoz ve roka gibi yapraklı sebzeler ise gölgeyi sever.

● Sulamayı mutlaka erken saatlerde yapın ve suyun eşit şekilde dağıldığından emin olun. Bitkilerinizi ince ağızlı bir sulama kabıyla sulamayı tercih edin.

balkonbahceciligi_07