Beyoğlu’nun Yolları Sanata Çıkıyor

Geçtiğimiz hafta sonu başlayan Beyoğlu Kültür Yolu Festivali, programındaki bini aşkın etkinliğiyle benzersiz bir kültür sanat deneyimi yaşatmaya devam ediyor.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen ve 1 Ekim’de başlayıp 23 Ekim’e dek sürecek Beyoğlu Kültür Yolu Festivali, 7’den 77’ye herkese tiyatrodan sinemaya, edebiyattan dansa, müzikten dijital sanatlara, sergilerden sohbetlere benzersiz bir kültür sanat deneyimi yaşatacak. Siz de yolunuzu bu ay Beyoğlu’na mutlaka düşürün; AKM’den başlayıp Galataport’a ulaşan 4,1 kilometrelik festival rotasında gündüzden geceye uzanan etkinliklerle Beyoğlu Kültür Yolu’nu keşfe çıkın!

AKM

Geçtiğimiz yıl yenilenen İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’nin festivalin başrolünde olduğunu söyleyebiliriz. Opera salonu festival boyunca hem en sevilen opera ve bale gösterilerine hem de dünya starlarına ev sahipliği yapacak. Bunlar arasında en fazla dikkat çekenler 15 yıl sonra AKM’de izleyicilerle buluşan Carmen, Saraydan Kız Kaçırma operası, Kuğu Gölü balesi ve Anadolu Ateşi gibi gösteriler ile Buika, Mariza, Fahir Atakoğlu, Mark Eliyahu gibi yerli ve yabancı birçok sanatçının konseri.

Ayrıca Fatih Erkoç, Ümit Besen & Pamela, Göksel, Ceza ve daha birçok ünlü isim açık hava sahnesinde gerçekleşecek ücretsiz konserlerde festivalin konuklarıyl buluşacak. Ücretsiz film gösterileri, birden fazla sergi ve çocuklar için etkinlikler de AKM’nin yoğun festival programına dahil.

Galataport İstanbul

Galataport İstanbul’da, festival boyunca “Duvarları Aşmak: Açık Alanda Heykel” adlı açık alan sergisi ile aralarında Ayhan Sicimoğlu, Burhan Öcal, Goran Bregoviç, Murat Boz ve Sertab Erener gibi sanatçıların yer alacağı konserler Galataport İstanbul Saat Kulesi Meydanı’nda ziyaretçiler ile buluşacak. Ayrıca gastronomi alanında düzenlenecek atölye çalışmaları ve çeşitli restoranların festival boyunca uygulayacağı özel menüleri de festivali renklendirecek.

İstanbul Sinema Müzesi

Kült filmlerin yönetmeni Stanley Kubrick sergisi, festival kapsamında İstanbul Sinema Müzesi’nin ev sahipliğinde gezilebilir. Sergi, başyapıtların yaratıcısı olarak sinema tarihinde çığır açmış olan sinema dehası Kubrick hakkında bugüne kadar yapılmış en kapsamlı sergi olacak. İstanbul Sinema Müzesi’nin sergiye özel tasarlanmış 3. ve 4. katlarında özel efektler, modeller ve etkileşimli alanlarıyla sanatçının mekan ve sinema bağlamında yaratıcılığını gözler önüne serecek. Kubrick’in 1940’larda Look dergisiyle başlayan ilk sanatsal adımlarından son filmi olan Eyes Wide Shut’a kadar 16 filmini kronolojik bir sunumla izleyiciyle buluşturacak olan sergi, sanatçının hiç çekilmemiş veya başka yönetmenler tarafından çekilen Yapay Zeka, Napoleon ve Savaş Zamanı Yalanları projelerini de ilk kez İstanbul izleyicisiyle buluşturacak. Kubrick’in başyapıtı sayılan 2001:Space Odyseey filminin özgün tasarımından esinlenilmiş deneyim alanında orijinal aygıt, giysi ve modeller sunulacak.

Tarık Zafer Tunaya Sanat Galerisi

Tüm fotoğraf severlere açık olan fotomaraton etkinliğinin sergisi, çocukları da kapsayan fotoğrafçılık atölyeleri gibi farklı buluşmalara sahne olacak olan galeride, sanatseverler, gazeteci ve fotoğraf sanatçısı Coşkun Aral’ın da aralarında bulunduğu duayen isimlerle bir araya gelme şansı bulacak.

Mısır Apartmanı

İstiklal Caddesi’nin simgelerinden olan tarihi apartmanda şair Mehmet Akif Ersoy sohbet etkinlikleriyle anılacak. Mısır Apartmanı’ndaki Mehmet Akif Ersoy Hatıra Evi’nde şair için birbirinden değerli isimlerin katılımıyla 23 sohbet etkinliği yapılacak.

Beyoğlu Meydanları

Taksim Meydanı ve Gezi Parkı, kukla gösterilerinden tiyatrolara, atölyelerden sergilere çocukların festivalin tadını çıkaracağı pek çok farklı etkinliğin adresi olacak. Taksim Meydanı’nın haricinde, Galatasaray Meydanı, Tünel Meydanı ve Fransız Kültür Merkezi’nin önü gibi alanlar da kültürel miraslarımızla ilgili etkinliklere ve dünya danslarını kapsayan gösterilere sahne olacak.

Diğer Mekanlar

Beyoğlu Belediyesi İstiklal Sanat Galerisi’nde ziyaret edebileceğiniz “Yabancı Seyyahların Gözüyle Beyoğlu” sergisi geçmişten bugüne Beyoğlu’nun güzelliklerini gözler önüne serecek. Akbank Sanat ise “Kırk Kapılı Oda: Günümüz Sanatçıları Sergilerinin 40 Yılı” sergisine ev sahipliği yapacak. Pera Müzesi, Ağırlık ve Ölçü Sanatı, Osman Hamdi Bey ve Kesişen Dünya sergileri ile sanatseverlerle buluşacak. Salt Galata ve Salt Beyoğlu da 90’lar kültürünün yeniden hatırlanacağı, ‘Sahnede 90’lar’ sergisiyle festival ruhuna ortak olacak. Meşher’in yeni “Ben Kimse. Sen de mi Kimsesin?” sergisinde ise aşk mitinden hareketle yansıma, yankılanma, başkalaşma temaları günümüzün sanatsal ve toplumsal dinamiklerinin ışığında yorumlanacak. Yapı Kredi Kültür Merkezi’nde ise 2-23 Ekim tarihleri arasında Levantenler Konferansı gerçekleştirilecek.

Festival programına ve etkinliklerle ilgili ayrıntılı bilgilere beyoglu.kulturyolufestivalleri.com’dan ulaşabilirsiniz.


Önerilen yazılar