Bileğinizdeki Bitcoin Cüzdanı

Franck Muller’ın sportif bir estetiğe sahip yeni saati sayesinde Bitcoin cüzdanları artık bilekte taşınabiliyor.

Para kavramını dijitalleştirerek devrim yaratan Bitcoin özellikle de bu son haftalarda 45 bin doları aşan rekor değere ulaşmasıyla gündemde. Kripto para birimlerinin en popüleri Bitcoin’i tercih edenlerden bir de İsviçreli yenilikçi saat markası Franck Muller.

Muller’in tasarladığı saatler daima geleneksel saatçiliğin sınırlarının ötesinde modeller oluyor. “Free the Money. Free the World” adını verdikleri bu yeni model de bu bakımdan eskilerden farklı değil. İleri teknolojili saatin en önemli özelliği ise Bitcoin bakiyenizi bileğinizden yönetebilmenize olanak vermesi.

Peki titanyumdan üretilmiş bu saat nasıl aynı zamanda Bitcoin cüzdanı görevini de üstlenebiliyor? 500 adetle sınırlı üretilen bu yeni modelin her biri iki parçalı bir “Derin Soğuk Depolama” seti içeriyor. Kripto para terimlerine hakim olmayanlar için, soğuk depolama, kripto paraların sürekli olarak barındırıldığı, internete bağlı olmayan yani çevrimdışı ortamları ifade ediyor. Diğer bir deyişle Muller’in bu saati Bitcoinlerinizi bileğinizde depolayan bir çevrimdışı cüzdan.

Her saatin 41 mm’lik kadranında kendine özel, benzersiz açık adresi işlenmiş bulunuyor. Bu açık adres, herhangi bir yerde paylaşılabilecek bir bilgi niteliğindeki adresleri ifade ediyor.

Saatte ayrıca, özel anahtarı barındıran mühürlü bir USB yer alıyor. Bu gizli ve özel anahtar, cüzdanda yer alan kripto paraların kullanılabilmesine yarıyor ve kripto para adreslerinin sahipliğini garanti altına alıyor. Bu açık adres ve özel anahtar sayesinde, saati kullanarak cüzdanınıza kolayca Bitcoin ekleyebiliyor veya bakiyenizi öğrenebiliyorsunuz.

Saatin tasarımına geldiğimizde, siyah titanyum kasası ve mat siyah kordonuyla sportif bir estetiğe sahip olduğunu söyleyebiliriz. Çizilmeye karşı dayanıklı kristal kasasının altında Bitcoin logosunu ve çarpıcı yeşil, beyaz vurguları görebiliyoruz. Saatin mekanizması ise 42 saatlik güç rezervine sahip otomatik Calibre FM 0800.

“Parayı özgürleştir, dünyayı özgürleştir” mesajını yaygınlaştırmayı amaçlayan saatin değeri yaklaşık 12 bin dolar ve sınırlı sayıda üretilen bu saat, sadece kripto para kullanarak satın alınabiliyor.


Önerilen yazılar