O Bir Klasik: Slip Elbise

Zamansız slip elbise trendini yakalayabilmeniz için yaratıcı stil ipuçları…

Evet, her sezon değişen trendler moda endüstrisine dinamizmini veren en önemli faktörler. Ancak gelip geçen trendlere karşı yerini koruyan bazı klasik parçalar da elbette var. Özellikle 1990’larda büyük bir yükselişe geçen ve o günden beri stil sahibi gardroplardan eksik olmayan slip elbiseler son yıllarda yine kadınların göz bebeği.

Aslında slip elbiseler 90’lar tarzının ikonik isimleri Kate Moss, Jennifer Aniston gibi ünlülerle özdeleşse de moda tarihinde daha uzun bir geçmişe sahipler. Orijinal olarak bir elbisenin altına veya yatarken giyilmek üzere tasarlanan bu düz kesimli, ince askılı, hafif kumaştan dikilen elbiseler 50’li yıllarda ortaya çıktı. Gözlerden uzak geçen yılların ardından ise slip elbiseleri sokaklarda hatta kırmızı halılarda bolca görmeye başladık.

Ünü Marilyn Monroe’nun slip elbisesiyle verdiği seksi pozlarından Emily Ratajkowski’nin sokak stiline dek uzanan bu klasik parçanın bu kadar sevilmesinin nedeni ise esnekliği. Belki daha önce slip elbise giymeye cesaret etmemiş olabilirsiniz. Ancak aslen bir iç çamaşırı olarak tasarlandığı için slip elbiseleri tek başına giymek gibi bir zorunluluğunuz yok.

Slip elbiseler hem gündüz hem geceye uygun ve üstelik her mevsim giyilebilen esneklikte parçalar. Onu bir blazer ceketle tamamlayarak ofis şıklığı yaratabileceğiniz gibi kalın oversize bir kazakla ya da uzun bir kabanla giyerek kış stilinize farklı bir hava katabilirsiniz.

Bahar ayları için elbisenizin üzerine gömlek, kot ya da deri mont kullanabilirsiniz. 90’lar tarzını yakalamak içinse elbisenin içine beyaz bir basic tişört giyebilirsiniz. Belinizi vurgulayan bir kuşak ya da kemer de slip elbisenize hoş bir dokunuş olabilir.

Slip elbiselerle birlikte kombineleyeceğiniz ayakkabı alternatifleri ise neredeyse sınırsız. Elbette akşam davetleri için uzun slip elbisenin altına giyeceğiniz stilettolar risksiz, zamansız bir tercih olacak. Ancak mini bir slip elbise ile giyebileceğiniz bilekte biten botlar da tarzınıza cesur bir duruş katabilir. Gündüzleriyse kovboy çizmelerinden sneaker’lara kadar bol bol seçeneğiniz mevcut.

Kısacası eğer hala bir slip elbise edinmediyseniz şimdi onu gardrobunuza ekleyip yaratıcılığınızı kullanmanın tam zamanı!


Önerilen yazılar