Bitkilerin Gücü Adına!

Bitkisel beslenen kişilerin sayısı arttıkça, vegan lezzetler sunan mekanların sayısı da artıyor.

Yaklaşık bir yıldır vegan beslenmeye çalışan biri olarak vegan restoranların sayısının artması beni çok mutlu ediyor. Buralarda sunulan yeni reçeteleri denemek, şeflerin yaratıcılıklarını konuşturup hazırladığı bitkisel lezzetlerin tadına bakmak benim için büyük bir keyif.

İster vegan beslenin, ister farklı şeyler denemeye açık biri olun bu mekanların sizi de memnun edeceğinden emin olabilirsiniz. İşte son zamanlarda denediğim ve beğendiğim kimi yeni, kimisi daha eski vegan mekanlar listesi.

Vegan İstanbul – Cihangir

Cihangir’de minicik bir restoran burası. Biraz kuytuda kaldığı için onu ilk fark etmem online yemek seçerken oldu ve ardından hemen gidip denedim. Vegan İstanbul için esnaf lokantası tarzında çalışan bir yer diyebilirim. Vitrindeki çeşit çeşit sıcak ve soğuk lezzetlerden dilediklerinizi seçip tabağınıza doldurabiliyorsunuz. Aslında birkaç çeşit hariç, bu mekanın sunduğu lezzetlerin çoğu veganlaştırılmamış çünkü orjinalinde zaten hayvansal gıda içermeyen yemekler. Örneğin fellah köftesi ve falafel gibi. Burası bu özelliğiyle bir bakıma da aslında bitkisel beslenmek için elimizde halihazırda ne kadar fazla seçeneğimiz olduğunu da kanıtlıyor. Bir ev yemekçisi atmosferinde olan ve yabancı müşteri kitlesi de bir hayli fazla olan Vegan İstanbul’un fiyatları da epey uygun.

Vegan Dükkan Lokanta – Cihangir

İstanbul’un köklü vegan alışveriş mekanı Vegan Dükkan, kısa süre önce hemen yanı başına bir de restoran açtı! Titizlikle hazırlanmış menüsü ve şirin dekorasyonu ile favorilerimden olmaya aday. Lokantaya henüz sadece bir defa gittim ve denediğim lezzet Tofu Katsu Curry oldu. Sosunun aromasından tofunun kıtırlığına ve sunuma kadar her şeyiyle nefisti. Buranın menüsünde başka neler var derseniz mantı, Adana kebap, hünkar beğendi, pazı sarma gibi Türk mutfağından yemekler, ekmek üstü lezzetler, yaratıcı salatalar ve glutensiz makarnaları sayabilirim. Henüz benim denemeye fırsatım olmadı ancak buranın vegan tiramisusu da deneyenlerin favorisi olmuş durumda.

Bi’ Nevi Deli – Etiler

Burası çok uzun zamandır merak ettiğim ve hakkında çok övgüler duyduğum bir mekan. Nihayet geçenlerde yolumu düşürmeyi başardım ve muhteşem menüsünden bir lezzeti tatma şansını yakaladım. Ekşi maya ekmeği dilimleri arasında seitan, kaju krem peyniri, ızgara mantar & renkli biberler ile sunulan sıcak Philly Sandwich’in tadı damağımda kaldı. Ben geç kahvaltı için tercih etsem de günün her saatini renklendirebilecek bir lezzet. Bi’ Nevi Deli’nin menüsünde kahvaltıdan tatlıya birçok seçenek var. Bu seçeneklerden kimi mevsimsel malzemelerle hazırlanan dönemlik lezzetler, kimiyse kalıcı olarak menüde yer alıyor. Burada ayrıca kendi üretimleri vegan peynirlerin, krakerlerin, sosların, ezmelerin ve daha birçok vegan ürünün satıldığı minik bir market kısmı da yer alıyor.

Loved Gelato – Cihangir

Yazımı yine Cihangir’den, çiçeği burnunda bir vegan dondurmacıyla bitirmek istiyorum. Burayı henüz deneyimleme şansım olmasa da okuduğum olumlu yorumlar merakımı zirveye çıkardı. Burası bir dondurmacı. Klasik dondurmacılar vegan seçenek olarak karşımıza yalnızca sorbeleri çıkarırken Loved Gelato kaju sütüyle ürettiği kremsi dokulu dondurmalarında 100’e yakın çeşit sunabiliyor. Sıcak günlerde vazgeçilmez bir lezzet durağı olacağı kesin.

Yazar: Cemre Akkartal


Önerilen yazılar