Bizans’tan Hikayeler

Özgür Masur, yaşadığı topraklardan ilhamla hayata geçirdiği ilk imza koleksiyonu Byzantium’da alışılagelmiş couture kalıplarını yıkıyor.

İstanbul, geçmişi bin yıllara dayanan kadim bir şehir ve bu şehre izini bırakanlardan biri de Bizans İmparatorluğu. Modacı Özgür Masur da, hayatımızdaki kurguların önsözü olduğunu düşündüğü Bizans’ı eşsiz bir koleksiyonla geçtiğimiz günlerde podyuma taşıdı. Masur’un yaşadığı topraklardan ilhamla hayata geçirdiği Byzantium aynı zamanda ilk imza koleksiyonu olma niteliğini taşıyor.

Özgür Masur, Byzantium koleksiyonunu sanat tarihçi ve akademisyenlerle bir arada gerçekleştirdiği üç yıllık bir ar-ge çalışması sonrasında tamamladı. Bir çok döneme referans olan Bizans’ı, Bizans halk-saray-kadın kavramlarını, çocukluğundan bugüne yapılan Bizans öğretilerini ardına alarak inceleyen Masur o dönemin şehir hikayelerini günümüz teknolojisi ve modern hayatının siluetleriyle özdeşleştirmiş. Özgür Masur için, “tasarımlarının laboratuvarı” olarak nitelendirdiği couture koleksiyonlarını eşsiz kılan da işte bu birleşim.

Byzantium’daki tasarımlarında Bizans kültürüne ait etkileyici parçalara hayat veren modacı, mozaikler, avizeler, dönem çalgıları, freskler, zırhlar, taçlar gibi dönemin her bir unsurunu yeniden yorumlamış. Koleksiyonun bir diğer çarpıcı özelliği ise Masur’un tasarımlarında yer verdiği feminen enerjiye Bizans ile maskülen ivmeler katması. 65 parçalık Byzantium koleksiyonu, geçtiğimiz hafta Tersane İstanbul’da 65 manken tarafından çok özel bir sunumla sergilendi. Koleksiyonun detaylarında ise kumaş üzerine yaratılan manipülasyonlar ve melezlemeler ile cesur ve iddialı el işçiliği, Özgür Masur imzasını eklektik bir şekilde gözler önüne serdi.

Byzantium için “Bir tasarımcı olarak tüm kaygılarımdan sıyrılıp kendim için yaptığım ilk koleksiyon,” yorumunu yapan modacı, Özgür Masur kadınının zihinlere kazınan feminen çizgisini maskülen tavra taşıdıkları yeni bir deneme yaptıklarını ve tasarımlarımda bu kırılımı görmenin en büyük engel olduğunu ama bunun da beraberinde büyük bir hazzı da getirdiğini söylüyor.


Önerilen yazılar