Bruges’de Balina Görüldü!

Okyanuslardan toplanan plastik atıklar Bruges’ün kanalından yükselen dev bir balina heykelinde hayat buldu.

Ne yazık ki gezegeni kendi ellerimizle çöplüğe çeviriyoruz, özellikle de plastik atıklar okyanusları ve denizleri kirletip deniz canlılarının yaşamlarını tehdit ediyor. Karaya vuran balinaların midelerinden kilolarca plastik çıkıyor, okyanusların yüzeylerinde kıta büyüklüğünde plastik adacıkları yüzüyor.

Bu büyük probleme dikkat çekmek amacıyla, Belçika’nın Bruges kentinde düzenlenen ve bu yılki teması ‘Sıvı Şehir’ olan Bruges Triennal 2018 kapsamında, plastik atıklardan bir balina heykeli inşa edildi.

Brooklyn’li mimarlık ve tasarım stüdyosu StudioKCA, Hawaii Wildlife Fund ile işbirliği yaparak Atlantik ve Pasifik Okyanuslarından plastik atık topladı. Bu dev heykelin ortaya çıkmasını sağlayan fikri “Artık okyanuslarda, balinalardan daha fazla plastik atık yüzüyor,” şeklinde açıklayan stüdyo, eserlerinin çarpıcılığını artırmak ve problemin büyüklüğüne dikkat çekmek için yaşayan en büyük memeli olan balina figürünü kullanmış.

‘Skyscraper’ yani gökdelen adını verdikleri bu eser, dört ay boyunca okyanuslardan ve Hawai plajlarından toplanan 5 tondan fazla plastik atığın bir araya getirilmesiyle oluşturuldu. Tarihi atmosferiyle büyüleyen Bruges’ün bir kanalına yerleştirilen bu enstalasyon, görsel kontrastın yarattığı etkiyle, dünyaya ne kadar büyük bir zarar verdiğimizi gözler önüne seriyor. Sudan sıçrayan on metrelik ‘plastik’ balina hala okyanuslarda yüzmekte olan 150 milyon ton plastiği hatırlatarak, hem kişisel hem toplumsal önemler almanın gerekliliğini kanıtlıyor.

Skyscraper, 16 Eylül’e dek sergilenecek, yolunuz çikolata ve biranın başkenti Bruges’e düşerse bu çarpıcı eseri görmeyi es geçmeyin.


Önerilen yazılar