Bu Diziler Tutar!

Yeni diziler görücüye çıkmaya devam ederken sezonun iyileriyle kötüleri, tutanları ve tutunamayanları da kendini belli etmeye başladı. Peki bu sezon hangi yeni yapımlar izleyicileri ekranlara bağlamayı başardı? İşte komediden korkuya, gerilimden bilimkurguya dizi dünyasının en iyi yenileri…

Diziler artık televizyon dünyasının tekelinde değil. Netflix, Amazon gibi online medya sağlayıcılarının da işin içine dahil olmasıyla birlikte rekabet bir hayli arttı. Bu durum dizilerin kalitesinin artmasında da oldukça etkili oldu desek yalan olmaz. Bildiğiniz gibi günümüzde büyük sinema oyuncuları bile dizilerin başrollerinde oynamaktan gocunmuyor. Ancak dizilerin tutması için sadece ünlü ve iyi oyuncuların olması da yeterli olmuyor. Dizi dünyası kadar, izleyiciler de acımasız. Bir yapımın tutması için her şeyiyle mükemmel olması bekleniyor. İyi bir kurgu, iyi kostümler, iyi müzikler, büyük prodüksiyonlar artık işin ayrılmaz bir parçası. Peki bu sezon bu kimyayı hangi yeni yapımlar yakalamayı başardı? İşte sizi koskoca dizi dünyasının içinde kaybolmaktan kurtaracak birkaç yeni dizi önerisi!

Narcos

Breaking Bad’i bir solukta izleyenlerin, bitti diye büyük boşluğa düşenlerin mutlaka izlemesi gereken Narcos, ilk sezonunu tamamlamış, Golden Globe ödüllerindeki adaylıklarıyla da kendini kanıtlamış, başarılı yeni dizilerden bir tanesi. Kolombiyalı ünlü uyuşturucu baronu Pablo Escobar ve Medellin Karteli’nin gerçek hikayesini anlatıyor, bunu yaparken de çoğu şeyi yaşandığı gibi, abartmadan veriyor.

Limitless

Eğer 2011 yapımı Limitless filmini izlediyseniz, konuya pek yapancı değilsiniz. Eğer izlediğiniz filmi sevdiyseniz, Limitless’ın dizi versiyonunu da sevmemeniz mümkün değil. İrlandalı yazar Alan Glynn’in The Dark Fields isimli romanından uyarlanan dizi, filmin devamı niteliğinde. Dizinin ana karakteri olan Brian Finch’in NZT-48 isimli mucizevi ilaçla tanışıp, dünyanın en zeki insanı haline gelmesi, tıpkı film gibi dizinin de ana konusunu oluşturuyor.

Jekyll and Hyde

Jekyll and Hyde, bildiğimiz Dr. Jekyll ve Mr. Hyde hikayesinden yola çıkıp, konuyu fantastik bir seviyeye taşıyan oldukça güzel bir yapım olarak karşımızda. Klasik hikayeden bipolar kişilik bozukluğu çıkarılıp, karanlık güçlere sahip canavarlar ekleniyor. 1930 Londra’sında geçen hikaye, tarihi klasik atmosferi fantastik bir dünya ile iyi bir şekilde yoğurmayı başarıyor. Tom Bateman’ın iyi oyunculuğu ise bu diziyi bir tık daha yukarılara taşıyor.

The Man in the High Castle

“II. Dünya Savaşı’nı Almanlar ve Japonlar kazansaydı ne olurdu?” sorusuna alternatif cevaplar sunan distopya dizisi The Man in the High Castle, ünlü bilimkurgu yazarı Philip K. Dick’in aynı isimli romanından uyarlanmış bir televizyon yapımı olarak karşımızda. Alternatif bir tarih örgüsü sunan The Man in the High Castle, işin içine bilim kurguyu da katmayı ihmal etmemiş. Eğer karanlık yapımları seviyorsanız, sezonun sizin için en iyisi kesinlikle bu dizi.

Scream Queens

Glee ve American Horror Story yapımcısı olan Ryan Murphy’nin elinden çıkan Scream Queens, absürd yapısıyla komedi-korku kategorisinde kendine sağlam bir yer edinmeyi başardı. Konu olarak 13. Cuma ve Kötü Kızlar filmlerinden esinlenen dizide, görüntüler de American Horror Story’e selam ediyor. Dizinin oyuncu kadrosu da oldukça sağlam. Yönetmen Ryan Murphy’nin her daim favorisi Emma Roberts başrolde.

Jessica Jones

Süper kahramanlarla aranız iyiyse, Netflix yapımı Jessica Jones’un bağımlısı olmamanıza imkan yok. Marvel karakterlerinden biri olan Jessica Jones’a, yani kadın bir süper kahramana odaklanan kurgusuyla bu dizi, son zamanların en iyilerinden. Hikayenin baş karakteri olan Jessica, süper güçlerini kullanıp kullanmamak arasında kalan bir yapıya sahip. Jessica Jones, Krysten Ritter’ın başarılı oyunculuğu ile de kendinden söz ettirmeyi başarıyor.

Legends of Tomorrow

Arrow, The Flash gibi süper kahraman dizilerini severek takip edenler için yepyeni bir spin off dizisi daha gelmek üzere. Daha yayınlanmaya başlamadan sezonun en çok konuşulan dizileri arasına girmeyi başaran Legends of Tomorrow, bu ay görücüye çıkacak ve zamanda yolculuk yapabilen Rip Hunter’ın maceralarına odaklanacak. Bakalım DC bu yeni diziyle başarısını üçe katlamayı başarabilecek mi?

Mr. Robot

Gerçek dünyada sosyal fobik ve kronik depresif bir karakterken, siber dünyada anarşist bir kahramana dönüşen Elliot Alderson’ın hayatını konu alan Mr. Robot, ciddi ciddi sistem eleştirisi yapan, cesur bir yapım. Bir yandan Fight Club, diğer yandan Matrix tadı veren dizi, psikolojik gerilim sevenler için de birebir. Karamsar bakış açısının hakim olduğu Mr.Robot, farklı konusu ile bu sezon mutlaka izlemeniz gereken diziler arasında kesinlikle üst sıralarda yer alıyor.

Şule Demiröz


Önerilen yazılar