MAKALE

Çalışan Kadınlar ve Kilo Problemi

Çalışan Kadınlar ve Kilo Problemi

Nurcan Karaçam bu ayki köşesinde çalışan kadınların karşılaştığı fazla kilo probleminin başlıca nedenlerinden bahsediyor ve bununla başa çıkmanın yöntemlerini sıralıyor.

Yazın gelmesiyle birlikte kilo problemi de gündemimizde yerini aldı. “Hangi diyeti uygulasak? Hangi sporu yapsak? Detox suyu mu içsek?” Kafamızın içinde binlerce soru… Aslında herşey metabolizmamızı tanımak ve uzman desteği almakla başlıyor.

Düzenli yemek yemek ve bol su tüketmek gerekiyor. Yapılan son istatistiklere göre, kadınların iş yaşamında kendilerini daha aktif bir şekilde göstermesiyle birlikte, kilo problemlerinin de daha sık görülmeye başlandığı saptandı. Bunun nedenlerinden en önemlisi, bir taraftan ev işleri, çocuklar, eş, diğer taraftan ise strese boğuldukları iş nedeniyle yaşadıkları zamansızlık ve bundan ötürü az öğün yemek yemeleri, bu öğünlerdeyse yüksek kalorili yiyecekleri tüketmeleri.

Araştırmalar kadınların %23 ünün 50 li yaşlarında obezite sorunuyla karşı karşıya kaldığını belirtiyor. Kilo alımı, genler ve beslenme alışkanlıkları kadar yaşam tarzından da kaynaklanıyor. Fast food gibi doyurucu fakat besleyici olmayan yiyeceklerin tüketilmesi, vücutta yağ hücrelerinin büyümesine ve şekil değiştirmesine yol açıyor. Bu durum da birçok hastalığa davetiye çıkarıyor.

Düzenli egzersiz yapmamak ve sürekli masa başında çalışmak, bel ve basen bölgesinde yağlanmaya sebep oluyor. Egzersiz yaparken vücutta mutluluk hormonu olan endorfin salgılanıyor. Bu hormonun sakinleştirici etkisi egzersiz bittikten sonra da devam ediyor. Bu da çalışan kadınları aşırı strese ve gereğinden fazla yemek yemeye karşı korumuş oluyor.

Mutlaka metabolizmanızı ve hormonal dengenizi tanımaya çalışın. Spor yaşam biçiminiz haline gelsin ve spor yapmayı sağlıklı yaşam için bir gereklilik olarak görün. Sofralarınızdan üç beyazı kaldırın. Güne mutlaka kahvaltıyla başlayın. Günde en az 45 dakika yürüyün. Zamanla kendinizdeki ve cildinizdeki farklılığı hissedeceksiniz. Daha özgüvenli ve daha dik bir duruşunuz olacak. Kilolu olmak kaderiniz değil!

Yazı: Nurcan Karaçam


Önerilen yazılar