MAKALE

Camdan Sarayda Açan Dev Çiçekler

Camdan Sarayda Açan Dev Çiçekler

Madrid’de açılan yeni sergi camdan bir sarayın içinde rengarenk ve masalsı bir çiçek bahçesi yaratıyor.

Doğanın usta mimarlarından çardak kuşlarının erkekleri, dişilerin dikkatini çekmek için etraftan topladıkları dalları, kuş tüyleri, camlar ve plastiklerle rengarenk bir biçimde dekore ederek inanılmaz yapılar ortaya çıkarıyorlar. Kosova’da doğan sanatçı Petrit Halilaj da çardak kuşlarından ilham aldı ve Madrid’in Palacio de Cristal adlı büyüleyici binasını bir aşk gösterisine çevirmek için rengarenk, dev çiçekler kullandı.

Aslında Halilaj’ın ilk kişisel sergisinin enstalasyonuna daha önce başlansa da COVID-19 salgını yüzünden kurulum yarıda kaldı ve bu nedenle sergi henüz geçtiğimiz günlerde ziyarete açılabildi. Sanatçı Museo Reina Sofía bünyesindeki tamamen cam ve demir bir iskeletten inşa edilmiş Palacio de Cristal’ı bir kuş yuvası gibi hayal ederek burayı tıpkı çardak kuşlarının yaptığı gibi çiçeklerle doldurdu. Bu çiçeklerin dev boyutları sergi ziyaretçilerinin bir süreliğine bile olsa gerçeklikten kaçmasını sağlıyor ve böylece insanların kendilerini etraflarındaki her şeyin merkezinde düşünmeyi bırakıp boyut algılarını değiştirebilmelerine olanak veriyor.

Çelik iskeletler üzerine boyanmıış tuvallerle yaratılan kiraz çiçekleri, gelincikler, karanfiller ve zambaklar da aslında Halilaj’ın sergiyi birlikte tasarladığı partneri Alvaro Urbano ile birlikteliklerinin kişisel tarihinde önemli semboller. Ayrıca Halilaj ve Urbano, sergiyi doğayla daha da bütünleştirmek adına, Palacio de Cristal’in içine ve etrafındaki parka kuşlar ile diğer canlıları çekmek için çeşitli yapılar ve beslenme alanları da eklemiş.

Ev, ulus, aşk ve kültürel kimlik gibi kavramları işleyen Halilaj’ın tüm eserleri ülkesindeki politik ve kültürel gerilimlerin sonuçlarını deneyimlediği ve bir savaş mültecisi olduğı kişisel geçmişine dayanıyor. Yine kendi kişisel referanslarını eklediği sergisindeki eserler sayesinde böylece bu referansları halka açık bir biçimde sunabiliyor. Belki baskıcı bir dönemde gizli kalması gereken konseptlerin Palacio de Cristal’de yarattığı bu rengarenk aşk yuvasında, herkes tarafından kutlanmasını sağlıyor.


Önerilen yazılar