Cannes 2021 Başlıyor!

Dünyanın en popüler film festivallerinden Cannes, bir yılın ardından tüm görkemi ve önlemleri ile geri dönüyor!

Son iki senedir ödül törenleri ve festivaller Covid-19 nedeniyle eski görkeminden ne yazık ki uzak durumda. Bu tüm sinema severleri üzdü takdir edersiniz ki. Fakat nihayet bu yaz sinema dünyasını kıpır kıpır edecek bir etkinlik kapıya geldi dayandı. Yazının başlığından da tahmin edeceğiniz üzere efsanevi Cannes fiziki olarak bu yaz gerçekleşiyor! Tarihleri ise 6-17 Temmuz.

Festival tabii ki Covid-19 tedbir protokolleri dahilinde yapılacak. Her sene Mayıs ayında gerçekleştirilen Cannes Film Festivali bu yıl fiziki olarak yapılması istendiği için Temmuz ayına ertelendi. Dünyada hızlı bir şekilde gerçekleştirilen Covid-19 aşılamasının bu olayda payı büyük.

Etkinlik haberi sinema dünyasına iletilir iletilmez hemen katılımcı filmler ve jüri üyeleri de merak unsuru haline geldi. Bu sene Amerikalı ünlü yönetmen Spike Lee, Cannes’ın müthiş jürisine başkanlık ediyor. Ayrıca birazdan da bahsedeceğim üzere festival kapsamında sinema dünyasının iki senedir merakla beklediği birçok yapım yine Cannes’da seyircisi ile buluşacak.

Festivalde bu sene olağanüstü Covid-19 tedbirleri alınacak gibi görünüyor. Gerek sosyal mesafe gerekse maske kullanımı festivalin olmazsa olmazları. Festival alanında tıbbi hizmet ve test taramaları gerçekleştirmek adına çeşitli sağlık merkezleri de bulunacak. Ayrıca Fransız Hükümeti, festival yönetimi, erişim protokolleri (Covid-19 testleri, sıcaklık kontrolleri vb.) ve kapasite sınırlamaları ile ilgili çeşitli önlem programları geliştirdiğini de açıkladı.

Bu yıl Cannes sahilleri de eskiye yakın bir havada olacak gibi duruyor. Kokteyl etkinlikleri ve çeşitli toplantılar belirli kurallar dahilinde eskisi gibi yapılacak. Sadece gece klüpleri bu sene açılmayacak. Yemekli programlarda ise fiziksel mesafeye uygun bir oturum düzeni ve dijital menü gibi tedbirler söz konusu.

Aşı sertifikası veya PCR testi olan, yurtdışından festivale gelen katılımcıların 9 Haziran’dan itibaren ülkeye girişleri mümkün olacak. 30 Haziran’dan itibaren gece sokağa çıkma yasakları kaldırılacak. Fakat Covid-19 protokolleri kamusal alanlarda uygulanmaya devam edecek.

Deadline, protokol planınını duyurduğu haberinde, Cannes’daki Carlton ve Marriott otellerinin kapalı olacağını belirtti. Evet bu ikonik otellerin eşlik etmediği Cannes tarihte bir ilk! Bu yıl Cannes kesinlikle alıştığımız Cannes’lardan farklı olacak.

Gelelim 2021 Cannes Film Festivali’nin muhteşem jürisine…

Aslında geçtiğimiz yıl jüri başkanlığı yapacağı açıklanan ve fakat festival pandemi sebebiyle iptal edildiği için bu görevi gerçekleştiremeyen Spike Lee, bu yıl festivalde bir kez daha jüri başkanı olarak huzurlarımızda. Spike Lee’nin başkanlığındaki jüride yer alacak diğer isimler ise Mati Diop, Maggie Gyllenhaal, Mélanie Laurent, Jessica Hausner, Mylène Farmer, Tahar Rahim, Kleber Mendonça Filho ve Song Kang-Ho şeklinde belirlendi.

74 yıllık tarihinde ilk kez siyahi bir jüri başkanına yer verecek olan Cannes Film Festivali’nin Ana Yarışma jürisi bu yıl çoğunlukla kadın sanatçılardan oluşuyor. Fakat Ana Yarışma bölümünde yer alan 24 filmden yalnızca 4’ü kadın yönetmenlere ait. Bu da bir kez daha gösteriyor ki Cannes hala derin ve köklü bir değişim yerine yüzeysel bir sistemi devam ettirmeyi tercih ediyor. Sadece sevindiren tek unsur bu eşsiz filmleri değerlendirecek 9 kişilik jürinin 5 kadın sinemcıdan oluşması olsa gerek.

Ve bir dip not; 24 filmlik Ana Yarışma bölümünün kazananlarının jüri tarafından festivalin son gününde açıklanacak.

74. Cannes Film Festivali’nin açılışını ise Leos Carax’ın merakla beklenen yeni filmi Annette yapacak. Gerek ‘Ana Yarışma’ gerek ‘Belirli Bir Bakış’ gerekse ‘Özel Gösterim’ bölümleri bu yıl sinema severleri sarhoş edecek cinsten muazzam.

Cannes 2021 ile ilgili ön bilgiler şimdilik bunlar. Festival sonuçlarını değerlendiren bir başka yazıda görüşmek üzere!

Seni seviyoruz Cannes…

Yazar: Doğuş Bengi

IG: @dogusbengi


Önerilen yazılar