MAKALE

Cappadox’a Gidecekler İçin Tavsiyeler

Cappadox’a Gidecekler İçin Tavsiyeler

Göklerinde rengarenk balonların uçuştuğu muhteşem bir dünyada ikinci kez düzenlenecek, heyecanla beklenen festival Cappadox zamanı geldi! İşte aklınızdan geçen tüm soruların cevapları…

Harikalar Diyarı Kapadokya’da bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Cappadox için geri sayım başladı. 19 -22 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek festival, her şey bir yana gün doğumundan gün batımına kadar doğayla iç içe, toprakla temas halinde geçecek günler için bile katılmaya değer… Hele bir de buna eşsiz lezzetler, ruhu dillendiren müzikler, çağdaş sanat, meditasyon ve balonlar eklendiğinde Cappadox sadece sunduğu görsel ziyafet için bile iple çekilecek bir festival. O zaman gidecek olanlara ve gitmeyi düşünenlere birkaç tavsiye…

cappadox_03

Ulaşım ve Konaklama

Uçhisar, Ürgüp ve Göreme olmak üzere üç bölgeye yayılan festivalde, ana merkez Uçhisar olduğundan konaklama için bu bölge civarında bir otel seçmek mantıklı olabilir. Kapadokya’ya ulaşım için en kısa yol ise Kayseri ya da Nevşehir havalimanına uçmak. Kayseri’den Kapadokya, kara yolu ile bir saat, Nevşehir’den ise yarım saat sürüyor. Havaalanı transferlerini oteller ile ayarlayabiliyorsunuz. Kapadokya içindeki ulaşım için ise festival kapsamında Uçhisar, Göreme ve Ürgüp’ten ücretsiz ring sefer yapan servis araçları ile ücretsiz olarak sağlanıyor.

Bilet Almadan Önce

Cappadox, bu yıl tohumların ekildiği ortak bir mirasın izini sürüyor. Etkinliklerini ise “Gelin bahçemizi ekelim” teması altında toplayarak, bu coğrafyanın geçmişinden ve doğasından yola çıkıyor ve günümüzün hızlı yaşamına alternatif bir pencereden hıza ve küresele karşı, doğanın ritmini, insani ölçeği ve yereli merkeze alıyor. Cappadox biletlerini kendi etkinlik programınızı belirleyerek Biletix üzerinden satın alabiliyorsunuz. Ayrıca geçtiğimiz yıl katılımcıların talepleri doğrultusunda şekillenen Gezgin ve Kaşif paketlerinden birisini tercih ederek, farklı etkinlikleri bir arada deneyimleyebiliyorsunuz. Cappadox’u dolu dolu yaşamak isteyenler için tasarlanmış Gezgin Paketi, tüm etkinliklere katılma olanağının yanısıra yalnızca bu pakete özgü farklı deneyimler sunarken; Kaşif Paketi ise Cappadox’u kendi özel seçkisiyle yaşamak isteyenler için festival programı içinden dengeli bir dağılım öneriyor.

cappadox_02

Birkaç Öneri

Kapadokya karasal bir iklime sahip olduğu için gündüz ve gece arasındaki sıcaklık değişikliklerine karşı hazırlıklı olmakta fayda var. Ayrıca kıyafet seçiminde tercihinizi hareket kabiliyetinizi sınırlamayacak kıyafet ve ayakkabılardan yana kullanın. Kalabalık bir dönemde Kapadokya’da olacağınız için yemek yemek istediğiniz restoranlara önceden rezervasyon yapmayı da unutmayın.

  • Üç akşam boyunca Maara Konak’ta düzenlenecek olan “Şeflerin Masası” etkinliğine katılarak, Şef Maksur Aşkar yönetimindeki Kapadokya mutfağını keşfedin.
  • Meskendir Vadisi’ndeki trekking parkurunda yürüyüş yaparak, çarpıcı manzaranın tadını çıkarın.
  • Kapadokya’nın karakteristik üzümlerinin Türkiye’nin peynirleriyle yakaladıkları uyumu gastronomik bir deneyime dönüştüren Gurme Tadım etkinliklerine katılın.
  • İmkanınız varsa, özel yürüyüş, koşu, bisiklet ve yoga programlarına katılarak eşsiz doğanın keyfini farklı bir açıdan çıkarın.