MAKALE

Çocuğunuz Ne Hissediyor?

Çocuğunuz Ne Hissediyor?

Psikologların önerdiği bu oyunlarla çocuklarınızın duygularını keşfedebilirsiniz.

Toplum olarak sıkıntılı ve stres içeren bir süreçten geçmeye devam ediyoruz. Bu süreçte her birimizin kendi iç dünyasında aynı anda birden fazla duygu oluşabiliyor. Ve elbette çocuklarınızın da kendi iç dünyalarında tıpkı sizinkine benzer durumları yaşayabileceğini göz önünde bulundurmanız çok önemli.

Zaman zaman çocukların da değişken duygular hissettiğini gözlemleyebiliriz. Çocuklarınıza bu konuda yardımcı olmak adına, onların duygularını keşfedip onları daha sağlıklı bir hale getirirken aynı zamanda çocuğunuzla birlikte eğlenceli ve faydalı bir deneyim yaşamanız için oyun yöntemini kullanabilirsiniz.

Burada bahsedeceğimiz her oyun duygularla ilgili ve genel amaçları çocukların duygusal dayanıklılığını olumlu yönde arttırmak. Her bir oyunun sonunda ise Duygu Kareleri adlı oyunu uygulamanız, sizin, çocuğunuzun nasıl hissettiğini daha kolay anlamınıza ve ebeveyn olarak onunla rahat iletişim kurmanıza yardımcı olacak.

Duygusal Balonlar

Öncelikle balonları şişirin ve üzerlerine sadece pozitif duygular çizin. Müzik başladığı anda çocuğunuzla beraber hareket ederek bütün balonları havaya atmaya başlayın. Müzik sona erdiğinde ise önce elinizde kalan balonun duygusunu tahmin edilmeye çalışın, sonra balonun üzerindeki hissedilen duyguya ait yaşanılan bir olay varsa onu anlatın. Bu oyunda çocuğunuza şu soruları sorun:

  1. Bu balon ne hissetmiş olabilir?
  2. Balonun adı nedir?
  3. Sence balon neden mutlu olmuş olabilir?

Yastıktan Zıplama

Bütün aile bir araya gelin ve küçük yastıklar gibi engelleri, sıralı, düzgün bir şekilde arka arkaya dizin. Her bir yastığın yanına çocuğunuzun sevdiği nesneleri birer birer yerleştirin. Bu nesneler oyuncak olabileceği gibi, çocuğunuzun sevdiği nesneleri temsil eden resimler de olabilir. Sırayla, ailedeki her kişi, yastıklardan zıplayarak belirledikleri nesneleri toplasın, böylece çocuğunuz da her atlayışta kendine güç vererek sevdiği nesneleri toplayabilir.

Nefes Al ve Nefes Ver

Önce çocuğunuzla birlikte düşünce balonları ya da büyük ve yuvarlak bir şekil çizin. Sonra yere uzanın ve ellerinizi karnınızın üstüne koyun. Burundan nefes alıp vermeye başlayın. Bu sırada çocuğunuza ‘Nefes alırken göğsün, nefes verirken karnın şişecek” deyin. Bunu birkaç yaptıktan sonra çocuğunuzla birlikte oyun sonrasında hissedilen duyguları tespit edin ve bunları düşünce balonlarına resmedin.

Korku Balonları

Oyun öncesinde, çocuğunuzun korkuları üzerine konuşun. Her bir balonun içinde onun korkuları olduğu hayal edin. Balonları su ile doldurun. Ne kadar çok balon olursa, oyun o kadar eğlenceli olacak. Su dolu balonları içinde su olan bir kaba koyun. Ancak burada unutulmamanız gereken önemli bir nokta var, o da kabın çok fazla su ile dolu olmaması. Çünkü balonlar patladıkça su miktarı da artacak. Sonrasında, kürdanlarla balonları patlatmaya başlayın. Balonların her biri patladıkça, çocuğunuzla beraber bir şarkı söyleyebilirsiniz. Bu oyunun verdiği mesaj “balonlar patlasın, korkular gitsin” olmalı, böylece korkuları atmak konusunda çocuğunuza yardımcı olabilirsiniz.

Güvende Aslan

Çocuğunuzun sevdiği bir hayvan oyuncağını, örneğin aslanı seçin ve çocuğunuza, “Bu aslan, virüslerden çok korkuyormuş. O yüzden birlikte koruma kalkanı yapalım ve onu koruyalım, böylece kendisini daha güvende hisseder” şeklinde bir hikaye anlatın. Sonra boş bir su şişesi alın ve şişeyi aslan oyuncağının boyutunu kaplayacak şekilde kesin. Kesilen şişenin her iki ucunu, aslan oyuncağının etrafını çevirecek şekilde bantla yapıştırın. Çocuğunuz eğer isterse, su şişesini dilediği bir renk ile boyayabilir. Ve sonrasında ona şu soruları sorun:

  1. Aslan koruma kalkanı içinde ne hissediyor?
  2. Aslan ne zaman koruma kalkanı içine girmek ister?

Öfke Balonları

Çocuğunuz öfkelendiği esnada ona “Haydi şimdi öfke kovucu oynunu oynayalım” deyin ve baloncuk yapma oyuncağını alarak çocuğunuzdan kendisini en çok kızdıran şeyleri düşünerek baloncukları patlatmasını isteyin. Burada önemli olan ve dikkate almanız gereken nokta oyuna çocuk sakinleşene kadar devam etmeniz gerektiği. Ona örnek olmak için siz de ebeveyn olarak balonları patlatabilirsiniz.

Hareket Zamanı

Mutluluk, sevinç, coşku, güven, gurur gibi olumlu duyguların her birine bir hareket verin. Sonra müzik çalmaya başlayınca, ailedeki iki kişi oynamaya başlasın. Üçüncü kişi müziği durdurarak bir duygu söylesin ve diğer iki kişi ise o duyguyu hareketine bürünerek göstersin.

Duygu Kareleri

Çocuğunuzun olumlu duygusunu anlamak ve pekiştirmek amacıyla Duygu Kareleri adlı uygulamayı yapın. Evin herhangi bir zeminine, renkli bantlarla arka arkaya gelecek şekilde 7 tane küçük kare yapın. Karelerin içine renkli kağıtların her birine bir adet olacak şekilde istenilen sayıyı yazın ve yapıştırın. Oynadığınız her oyunun sonrasında, çocuğunuza nasıl hissettiğini sorun ve hissettiği duyguya ait olacak şekilde bir puan verip sırayla istediği sayıya gelene kadar zıplamasını isteyin. Çocuğunuz o sayının üstüne geldiğinde dursun. Bu uygulamayı her oyun sonrası yapabilirsiniz.

Yazar: Uzm. Klinik Psikolog Gözem KIRAY KAŞ

www.cocukludunya.com


Önerilen yazılar