Çorbalarıyla İçinizi Isıtacak Mekanlar

Kış aylarında bol bol çorba tüketmek bünyeye iyi gelir. Peki çorbanın en iyisi nerede içilir? İşte dumanı üstünde bir kase keyif için mutlaka uğramanız gereken adresler…

Kış soğukları geldi çattı, durum böyleyken çorbaların iç ısıtan, iyileştirici gücüne sığınmak da kulağa oldukça iyi bir fikir gibi geliyor. Lezzet dolu bir kase çorba için İstanbul’un en iyi çorbacılarına yolumuzu düşürdük. Yeni çorbalar keşfettik, bildiğimiz tatların en lezzetlisini nerede yiyeceğimizi öğrendik. Şimdi ise sıcacık bir çorba keyfi için, sizi de bu mekanlara davet ediyoruz.

Kapta Soupasta

Kapta, zengin çorba menüsü ile çorbanın en ilgi çekici adreslerinden biri. Aşina olduğumuz klasik tatların yanında, ilk defa deneme şansı bulacağınız çorba çeşitleri de menüsünde mevcut. Sadece doğal ürünler kullanılarak yapılan çorbalar, yetenekli şeflerin ellerinden çıkma. Kapta’da çorba keyfi, öğüne başlangıçtan ziyade, başlı başına öğünün kendisi bile olabilir.

Kapta Soupasta

Kapta Soupasta

SO UP

Çorba dendiğinde akla gelen kuralları yıkan, hepsi birbirinden sağlıklı ve doyurucu tam 46 çorba çeşidini servis eden So Up, aynı zamanda bunu bir fast food restoranı kadar hızlı yapabilmesiyle ünlü. Tüm çorbalarında organik malzemeler kullanan mekanda közlenmiş paltıcan çorbası, zencefilli pancar çorbası, sütlü kestane çorbası ve Fransız soğan çorbası gibi birçok ilginç lezzetin tadına bakabilirsiniz.

Karaköy Çorba Evi

Karaköy’de Mumhane Caddesi üzerinde yer alan Karaköy Çorba Evi, mevsimine göre yenilediği menüsünde her gün farklı farklı çorbalara yer vermeye özen gösteriyor. Özellikle kara lahana ve tarhana çorbaları ile ünlü olan bu minik mekan, günlük olarak genellikle 10 farklı çeşit çorbayı mutfağında bulunduruyor.

Shorba

Ataşehir’deki Shorba, adından da anlaşılabileceği üzere sadece çorbaya odaklanan, konsept bir çorba mekanı. Sadece Türk mutfağından değil, dünyanın dört bir yanından derledikleri tariflerle, evde yapmayı pek de aklınıza getirmeyeceğiniz, yapımı zahmetli ama yemesi bir o kadar da lezzetli çorbaları tatma imkanı sunuyor. Rus mutfağının en beğenilen çorbası olan Borş çorbasını, Macarların ünlü Gulaş çorbasını, hindistan cevizi sütü ile yapılan Tayland çorbasını bunlar arasında sayabiliriz. Porsiyonların oldukça büyük olduğu Shorba’da sadece çorba içerek keyifli bir şekilde karnınızı doyurabilirsiniz.

Shorba

Çiya Sofrası

Güneydoğu mutfağına özgü yemekleri ile ün salmış ama mutfağından Azeri, Gürcü, Arap, Ermeni, Osmanlı, Süryani, Selçuklu, Yahudi kökenli tarifleri de eksik etmemiş, oldukça ünlü bir restoran Çiya. Son zamanlarda Netflix’in Chef’s Table adlı yapımında da yer alarak ününü dünyaya yaymış oldu. Günlük değişen yemekleri kadar, daha önce tatmadığınız güzellikte çorbaları da birçok insanı bu mekana çeken sebeplerden. Belki de burada bir kez yediğiniz çorbaya bir daha denk gelemeyebilir, hatta bazı çorbaların isimlerine bakarak ne olduklarını anlayamayabilirsiniz. Merak ilgiyi canlı tutar. Bol bol Çiya’ya uğrayıp, değişik çorbalar denemeyi ihmal etmeyin.

Çiya Sofrası

Tarihi Lale İşkembecisi

Çorba deyince işkembeyi ayrı bir kefeye koymak gerekir. Titizlikle yapılması gereken bu çorbayı içiniz rahat bir şekilde tüketmek için belli başlı işkembecileri tercih etmenizde fayda var. İşte Lale İşkembecisi 1960’tan beri bu lezzeti sunan adreslerden bir tanesi. İşkembenin yanında, sakatatlardan yapılma farklı çorba çeşitleri de menüde bulunuyor.

Tarihi Lale İşkembecisi


Önerilen yazılar