Cruella’nın Stil Sırları

Beyaz perdede son dönemlerde gördüğümüz en stil sahibi karakter Cruella’nın kostümlerine daha yakından bakmaya ne dersiniz?

Nihayet sinema salonlarının açılmasıyla beraber uzun zamandır izlemeyi beklediğimiz Cruella filmi de geçtiğimiz hafta vizyona girdi. Filmin kendisinden geçtiğimiz haftalardaki yazımızda bahsetmiştik, bu sefer 1970’lerin Punk stiline ışık tutan özgür kreasyonlarıyla Cruella’nın ve elbette filmin diğer ana karakteri Barones’in çarpıcı stillerinden bahsetmek istiyoruz.

Öncelikle beyaz perdeye yansıyan en stil sahibi karakterlerin ardındaki kişiyi tanıyalım; kendisi Akademi® Ödüllü kostüm tasarımcısı Jenny Beavan. Daha önce Emma Thompson’la hem “Howardların Malikanesi” hem de “Günden Kalanlar” filmlerinde çalışan ve 2016’da “Mad Max: Fury Road” ile iki kez Akademi® Ödülü kazanan, Emmy® ve BAFTA ödüllü kostüm tasarımcısı Beavan, kariyeri boyunca 10 kez Oscar® ödüllerine aday gösterilen, son derece başarılı bir isim.

Filmin her iki karakteri için de özgün bir dil yaratan Beavan, hem Emma Stone’un hem de Emma Thompson’ın için yarattığı gerçek moda kreasyonlarının da benzersiz, büyüleyici ve son derece yaratıcı olmasını amaçlamış. Beavan çeşitli görünümleri tasarlarken süreci “Bu şimdiye kadar yaptığım en büyük işti. Emma Stone için hazırladığım kostüm sayısı şimdiye kadar yaptıklarımdan daha fazla. Toplam 47 kostüm değişikliği yapıldı ve Emma Thompson’da da toplam 33 kostüm vardı. Joel Fry ve Paul Walter Hauser’in bile 30’ar kostümü vardı” sözleriyle anlatıyor.

 

Beaven ve ekibi 1970’ler Londra’sının kültür çatışmasının, yaşandığı dönemde modaya kadar yansıyan izlerini, Cruella’nın çeşitli görünümlerinde yaşatıyor. Barones karakteri ise, Joan Crawford’dan Elizabeth Taylor’a bir nevi eski televizyon divalarına gönderme yapılan bir stille izleyici karşısına çıkıyor. Heykelsi görünen şık stili için Dior’dan ilham alınarak kalın tafta, ipek ve düşes saten çokça kullanılıyor. Cruella’nın siyah-beyaz renk geçişlerine karşılık Barones için çoğunlukla sıcak kahverengiler ve doreden oluşan bir renk paleti tercih ediliyor.

Estella’nın keskin hatlara sahip Punk stilinin zamanla sofistike hale dönüşmesi ve bazı giysileri geri dönüştürerek onları yeni giysilere çevirmesi karakterin kostüm tasarımlarının ana estetiğini oluşturuyor. Görünümü için Alman punk rock-New Wave şarkıcısı Nina Hagen’in bir fotoğrafından ilham aldığını söyleyen Beavan, Estella’ya bakıldığında onun Londra’da Brick Lane’deki ikinci el mağazalarına gittiğini hayal edebildiğini söylüyor. Notting Hill’deki gecekondulardan, alt sınıflardan gelen punk hareketine, Vivienne Westwood ve sonrasında da Alexander McQueen gibi benzersiz, farklı tarzlara sahip, kendi kendini eğitmiş, yaratıcı ve hevesli tasarımcılar için Estella, rol model olacak bir film karakteri haline geliyor.

Estella’nın 12 yaşında şahit olduğu Barones’in Marie Antoinette balosu, Siyah-Beyaz Balosu ve Estella’nın tüm konuklara siyah elbiseler ve siyah beyaz peruklar gönderdiği Gala sahnelerindeki kostümler, detaylarıyla Cruella’yı ikonik ve modern bir görünüme kavuşturuyor.

Bunların yanı sıra Cruella’nın motor üstünde gelerek Barones’in sahne ışığını çaldığı, omuzları lastikli siyah deri tulumu, Barones’in arabasını yutan elbisesi, Barones’in 1967 elbise koleksiyonu bozularak yapılmış 12 metre kuyruklu çöp kamyonu elbisesi ve Dalmaçyalı esintili bir ceket gibi çeşitli Kırmızı Halı Elbiseleri de hafızalardan silinmeyecek, tekrar tekrar izlettiren görsel bir deneyim sunuyor.

Bu arada küçük ama önemli bir not düşmekte de fayda var, Cruella karakterinin aksine, Disney filmin yapımı sırasında hiçbir hayvana zarar verilmediğini ve hiçbir hayvan kürkü kullanılmadığını açıklıyor


Önerilen yazılar