Damien Hirst’ün Tuhaflıklar Diyarı

Aşırılıklar şehri Las Vegas, Damien Hirst’ün tasarladığı gerçek üstü otel odası ile artık daha da çılgın.

Çağdaş sanatın en çok konuşulan isimlerinden İngiliz sanatçı Damien Hirst, sıra dışı hayal dünyasını ve kendine özgü eserlerini Las Vegas’ta bir otel odasında buluşturdu. Otel odası dememiz sizi yanıltmasın, burası neredeyse 840 metre kare büyüklüğünde, iki katlı dev bir yaşam alanı. Las Vegas’taki Palms Casino Resort’un, en üst katında bulunan altı süit odasından biri olan Empathy Suite’te konaklamanın bedeliyse gecelik 100 bin dolar!

Gerçek hayata ait sınırların ortadan kaybolduğu Las Vegas’ın ruhuna yakışacak şekilde tasarlanan bu sanat eseri süit’te, birçok yere konmuş, gökkuşağını andıran kelebek motifleri, formeldehit dolu akavryum içinde saklanan iki ölü köpekbalığı, elmaslarla doldurulmuş bir ilaç dolabı ve 13 kişilik barın tavanına asılmış bir kılıç balığı iskeleti gibi Hirst’ün alışıldık imzası haline gelmiş, hem tuhaf hem çarpıcı enastalasyonlar bulunuyor. Ayrıca sanatçının renklerden oluşan bir kasırgayı andıran tablolardan birinin replikası da özel üretilmiş bilardo masasını kaplıyor.

Hirst otel odasına yalnızca eserlerini yerleştirmekle kalmamış, halılardan perdelere, mobilyalardan dekorasyonundaki en ince detaylara kadar Bentel & Bentel Architects adlı firmayla birlikte çalışmış. İtalya’dan gelen derilerle kaplı koltuklar, Venus Gray mermeriyle kaplı banyo gibi ultra-lüks detaylar da odaya gerçek dışı karakterini veren diğer ögeler arasında.

Las Vegas’ın ışıltılı manzaralarını yüzerek seyredebileceğiniz sonsuzluk havuzunda da yine kelebek motifleri göze çarpıyor. Odada ayrıca sinema alanı, tuz terapisi odaları ve spor salonu yer alıyor.

Hirst’ün hayal dünyasının içine girmenin ve sanatçının eserleriyle dolu, bir odada sanki kendinize ait bir sergi salonundaymışçasına konaklamanın bedeli çok yüksek; hatta Empathy Suit şu an için dünyanın en pahalı otel odası. Ancak sanatçının otelde bir başka eseri daha bulunuyor. Las Vegas’a yolunuz düşer de Hirst’ün eserleriyle biraz vakit geçirmek isterseniz, dev bir köpekbalığına ve rengarenk tablolara ev sahipliği yapan Unknown isimli barda içkinizi yudumlamanız, Empathy Suite’te konaklamanızdan çok daha ‘ekonomik’ bir tercih olacak.


Önerilen yazılar