MAKALE

Dekorasyonda Tropikal Rüzgarlar Esiyor

Dekorasyonda Tropikal Rüzgarlar Esiyor

Tropik doğadan ilham alan desenler evinize taze, canlı bir hava ve hiç solmayan bir yeşillik katacak.

Yaklaşan yaz mevsimi evinize farklı bir hava getirecek yeni bir dekorasyon trendini denemek için ideal bir fırsat olabilir. Her geçen gün yükselen hava sıcaklıkları enerjisini sadece doğaya değil bize de yansıtıyor. Eğer sıcaklar iyiden iyiye bastırdığında kendinizi tropik plajlarda, palmiyelerin gölgesinde hayal etmeden duramıyorsanız son iki sezondur ev dekorasyonunda yükselişe geçen tropikal desen trendini çok seveceksiniz.

Geçtiğimiz yıl Pantone yılın rengi olarak Greenery’i seçtiğinden bu yana, doğaya dönüş yapan yemyeşil tarzlar da öne çıkmaya başladı. Bu yıl da popülerliğinden bir şey kaybetmeyen bu trendin en çok öne çıkan yansıması ise bol yapraklı, yemyeşil tropikal desenler…

Ev dekorasyonunuza tropik adaların, balta girmemiş ormların egzotik ve taze havasını getirmek için bu ipuçlarına kulak verin.

Bu yılın tropik desen trendinde yeşilin birçok tonunun birbiriyle karıştırılmasıyla elde edilen zengin bir renk yelpazesini sıkça görüyoruz. Sadece palmiye yaprakları da değil, birçok farklı bitkinin yeşilliği duvar kağıdı ve perde gibi büyük parçalarda kullanılıyor. Bu zengin yeşil renkler elbette beyaz ve bej gibi açık renk tonlarıyla harika görünüyor. Ancak yılın moda renkleri kömür siyahı ya da koyu mavi ile de çarpıcı bir kontrast ve hoş bir uyum yaratıyor.

Evinizde tropik bir hava estirecek desenler bitkilerle sınırlı değil, egzotik kuş ve böcekler, leopar ve zebra gibi safari desenleri de hayvanlar aleminden evinize konuk olacak trendy dokunuşlar olacak. Kısacası tropik desenlerin tıpkı doğadaki gibi birbiriyle karışımı da uygulayabileceğiniz başka bir ipucu.

Eğer duvar kağıdı ya da perde gibi büyük değişimlerdense küçük dokunuşlar yapmayı tercih edenlerdenseniz alternatifiniz çok fazla. Seçeceğiniz tropikal desenli bir yatak örtüsü ya da nevresim takımı ile yatak odanıza anında bambaşka bir hava katmanız mümkün. Bu tarzı, odanıza ekleyeceğiniz birkaç saksı canlı çiçek ile vurgulayabilirsiniz de.

Salon ya da oturma odası için yastıklarınızı düz yeşil ve tropik yaprak desenli yüzlerle kaplayıp, duvarlarınızı yaprak yeşil desenli birkaç minimal illüstrasyon tablo ile süsleyebilirsiniz. Seçimlerinizi yaparken tropik tarzdaki ev dekorasyon aksesuarlarının bakır veya altın renkli metal objeler ve hasırlarla harika bir uyum sergilediğini de unutmayın.

Tropik trendinin daha farklı bir tarzı ise yeşil yerine diğer renklerin tercih edildiği desenler. Eğer dekorasyonunuzun ana teması yeşille uyum sergilemeyen bir renk ise bu farklı yaklaşımı izleyerek ormanların enerjisini evinize yansıtabilirsiniz.


Önerilen yazılar