MAKALE

Dev Eserlerin Ardındaki İsim

Dev Eserlerin Ardındaki İsim

Efsane sanatçı Christo’nun ardında bıraktığı, hafızalara kazınan dev eserler…

Berlin’deki Reichstag binası, Paris’teki Pont Neuf gibi yapıları, İtalya’daki Iseo Gölü ve Londra’daki Serpentine göleti gibi doğal alanları dev eserleriyle giydiren Christo, geçtiğimiz günlerde hayatını kaybetti. 84 yaşında ölen Bulgar sanatçı hayatının son anına dek hayal etmeyi, çalışmayı ve üretmeyi sürdürdü. Sanatçının web sitesinde yayınlanan açıklamada Christo ve partneri Jeanne-Claude’un sanat eserlerinin insanlara ortak deneyimler yaşatarak küresel bir birliktelik hissi yarattığı belirtildi.

1935’te Bulgaristan’ın Gabrovo kentinde doğan Christo, buradaki rejimden kaçmak için rotasını Avrupa’ya çevirdi ve 1958’de Paris’e yerleşti. Burada hem eşi hem de birlikte sanat eserleri ürettiği iş arkadaşı olacak, romantik ve artistik partneri Jeanne-Claude Denat de Guillebon ile yolları kesişti. Çiftin ürettiği işler sanatla mimariyi bir araya getiren, görülmemiş çalışmalardı.

Birlikte yarattıkları ilk işlerden biri, 1962’de Paris’in dar bir sokağına 89 metal varille yaptıkları barikat olmuştu. Kaldırılana dek sokağı 8 saat bloke eden, Demir Perde adını verdikleri bu yasa dışı enstalasyon o yıllarda inşa edilen Berlin Duvarı’nı protesto amacını taşıyordı.

İkilinin ikonik eserlerinden biri de 1972’de Colorado’da iki dağın arasına astıkları 381 metre uzunluğunda, 111 metre yüksekliğindeki turuncu perdeydi.

1983’te Miami’nin Biscayne Körfezi’ndeki adacıkların etrafına yerleştirdikleri parlak pembe yüzen platformlar hem hafızalarda unutulmaz görseller bıraktı hem de bu enstalasyon toplanırken onunla beraber toplanan 40 ton atık sayesinde çevreye de pozitif etki yaptı.

Jeanne-Claude 2009’da hayatını kaybetti ancak Christo hayatı boyunca planladıkları çalışmalara onun ardından da devam etti.

2016’da Iseo Gölü’ne üç kilometre boyunca uzanan, sarı yüzen platformlar yerleştirdi. Herkesin ücretsiz gezmesine açık olan bu eser insanların Iseo Gölü’nü bambaşka açılardan görmesine şans tanıdı. Hyde Park’ta 7506 varilden inşa ettiği rengarenk piramit de sanatçının en son çalışmalarından biriydi.

Christo’nun üzerinde çalıştığı son proje Paris’in simgelerinden Arc de Triomphe’u kaplamaktı. Sanatçı bunu kendisi tamamlayamayacak olsa da ekibi onun dileklerini yerine getirerek önümüzdeki yıl sonbaharda eseri sergilemek üzere hazırlık yapmayı sürdürüyor.


Önerilen yazılar