Dişlerinizle Dost Besinler

Gülümseyin, çünkü bu besinler daha beyaz ve daha sağlıklı dişlere kavuşmanıza yardımcı olacak!

Ağız ve diş sağlığı dendiğinde akla ilk düzenli diş temizliği ile bakımı yapmak ve diş hekimi ziyaretlerini aksatmamak geliyor. Ancak beslenme alışkanlıklarımızın da ağız sağlığı üzerindeki önemli rolünü göz ardı etmemek gerek.

Diş çürümesi beslenmeye bağlı olarak ortaya çıkan bir sağık sorunu. Günümüzde doymuş yağ ve şeker bakımından zengin, enerji verici diyetler ağırlık kazandıkça, taze sebze ve meyve, kompleks karbonhidrat ve lifli gıda tüketimi azalıyor. Bu da dişlerinde problem yaşayan insanların sayısının artmasına sebep oluyor.

İstanbul Okan Üniversitesi Diş Hastanesi’nden Melek Çam’ın önerdiği diş dostu gıdaları beslenmenize ekleyerek dişlerinizin sağlığını koruyabilirsiniz.

Peynir

Besinler ağız sağlığı açısından çürük yapıcı, çürüğe etkisi olmayan ve çürük önleyici olarak üç sınıfa ayrılıyor. Çürük yapıcı besinler fermente olan karbonhidratlar içeriyor ve ağızdaki mikroorganizmalar aracılığıyla organik asit oluşumuna neden olarak çürük oluşumunu hızlandırıyor.

Çürük önleyici besinler ise asit oluşumunu tetikleyen besinden önce yendiğinde, plağın bu besini tanımasını önleyerek çürük oluşumunu engelliyor. Kazein, kalsiyum, fosfor içeriğinden dolayı peynir çürük önleyici bir besin olarak kabul ediliyor. Peynir, ağız ortamının pH’ını yükselterek dişlerde çürük oluşmasına izin vermiyor.

Sakız

Bir tür doğal tatlandırıcı olan ksilitol ağız içerisinde plak oluşumunu azaltıyor ve bakterilerin plak ve diş yüzeylerine tutunmasını engelleyebililyor. Ksilitol içeren sakızlar bu nedenle çürük önleyici özelliğe sahip oluyor. Üstelik sakız çiğneme hareketinin kendisi, ağzın temizlenmesini de sağlayarak bu faydayı destekliyor. Diş dostu olarak nitelendirilen tatlandırıcılı sakızları, diş fırçalamaya ek bir ağız hijyen yöntemi olarak kullanabilirsiniz.

Çay

Siyah çayın içerdiği florürün çürük oluşma riskini azaltıcı bir etkisi bulunuyor. Fermente edilmemiş yeşil çay ise, fermente edilmiş diğer çay türlerine göre daha yüksek antimikrobiyal etkinliğe sahip. Yeşil çayın içerdiği diğer maddelerin de bakterileri yok edici ve diş yüzeyine yapışmasını engelleyici özellikleri bulunuyor.

Kavrulmuş Kahve ve Kakao

Kavrulmuş kahvenin, birçok bakteriye karşı antibakteriyel etkisi bulunuyor. Kakao tohumlarının içerdiği doğal kimyasallar da bakterilerin diş yüzeyine tutunmasını engelleyerek çürük önleyici bir özellik oluşturuyor.

Diğer Diş Dostu Yiyecekler

Ağız ve diş sağlığını korumak için protein ve sebze ağırlıklı, çiğnemeye yönelik bir beslenme şekli öneriliyor. Taze meyveler ve sebzelerle et, yumurta, peynir, balık, baklagiller gibi yüksek kaliteli proteinler çürük riskini azaltıyor.

Kahve, çay, alkol ve asitli içeceklerin tüketimini azaltmak, şeker tüketimini kontrol altına almak da ağız sağlığınızı korumak için atmanız gereken önemli bir adım.


Önerilen yazılar