Doğru Makyajın Sırları

Doğru makyaj nedir? Özgel Özel bu ayki yazısında makyaj hakkında doğru bilinen yanlışları sıralıyor ve doğal güzelliğinizi ortaya çıkartacak püf noktalarını veriyor.

Bana kalısa doğru makyaj birinin size “Makyajın çok güzel olmuş,” demesi değildir. Aksine benim amacım makyaj yaptığım kişilerin var olan güzelliğini ön plana çıkartmak ve onların “Bugün ne kadar güzelsin,” iltifatını duymasıdır. Ne yazık ki birçok insan doğru bir makyaj yaptığını sansa da, aslında kendi doğal güzelliğine gölge düşürebiliyor.

Bu ayki yazımda, doğal güzelliğinizi ön plana çıkartabilmeniz için, size basit ve pratik şekilde uygulayabileceğiniz makyaj sırlarını vereceğim. Böylece güzelliğinize güzellik katacak ve doğal bir şekilde ışıldayacaksınız.

Bol Su, Yeterince Uyku

Cildinizin doğal ışıltısını garantilemek için gün içerisinde bol bol su içmelisiniz. Yorgun ve uykusuz bir bünye ise doğrudan cildin görünüşünü etkiler. Eğer günlük alışkanlıklarınız arasında gece geç saatlere kadar oturmak ve uykunuzu almamak varsa, ne kadar doğru bir makyaj uygularsanız uygulayın, sonuç dinlenmiş bir ciltte olduğu kadar iyi görünmeyecek. Doğru bir makyajın ilk şartı, sağlıklı ve ışıldayan bir cilt. Bunun yolu da bol su içmekten ve yeteri kadar uyumaktan geçiyor.

İyi Nemlenmiş Bir Cilt

Göz kamaştırıcı bir sonuç elde etmek istiyorsanız, makyaj yapmaya başlamadan önce cildinizi mutlaka iyice nemlendirmiş olmanız gerekiyor. Doğru bir şekilde nemlendirilmiş cilt, makyajınızı güzel gösteren en önemli etkenlerden biri. Eğer cildiniz kuruysa kullandığınız malzemeler ve tekniğiniz ne kadar iyi olursa olsun, ortaya çıkan sonuç istediğiniz gibi olmayacak.

Cildinizi Nemlendirin

Kusurlarınızı Ustaca Gizleyin

Her cildin kendine özgü kusurları vardır. Bu yüzden cilt tipinize uygun bir kapatıcı seçerek işe başlayın. Fondöten sürme aşamasına geçmeden önce, bu kapatıcı ile cildinizin kusurlu bölgelerini kapatmalısınız. Daha sonra, yine cilt tipinize uygun bir fondöteni uygulamanız gerekiyor. Fondöteni bir fırça yardımı ile dairesel hareketlerle uygulamak size en iyi sonucu verecek.

Kusurlarınızı Ustaca Gizleyin

Doğal Göz Makyajı

Günlük bir makyaj uyguluyorsanız, gözlerinizin doğal güzelliğini ortaya çıkarmanızı öneririm. Bunu açık toprak renkli tonlarda far kullanarak yapabilirsiniz. Açık tonlarla başlayıp, göz kapağının katlanma bölgesinden göz bitişine doğru bir ton daha koyu bir renk sürerek gölgeli ve hoş bir görünüm sağlayabilirsiniz.

Doğal Göz Makyajı

Buğulu Bakışlar

Eğer daha özel bir davet için makyaj yapıyorsanız, gözlerinizin daha çarpıcı görünmesini isteyebilirsiniz. Yapmanız gereken ise sadece siyah bir göz kalemini alt kirpiklerinizin dibine uygulayıp sonra hafifçe dağıtmak. Bu basit işlem sizi buğulu ve büyüleyici bakışlara kavuşturacak.

Buğulu Bakışlar

Gülümseyin!

Allık uygulamanın püf noktası gülümsemek! Hafifçe gülümsediğinizde elmacık kemikleriniz belirginleşecek ve böylece siz de allığınızı tam olarak nereye uygulamanız gerektiğini daha iyi göreceksiniz. Zevkinize göre, bronz ya da şeftali tonlarında bir allık seçebilirsiniz. Allığı, yumuşak bir fırça kullanarak, elmacık kemiklerinizin üstüne tampon uygular gibi, yukarı doğru hareketlerle sürmenlisiniz.

Gülümseyin

Son Dokunuş: Dudaklar

Makyajınıza yapacağınız son dokunuş ruj. Ruj sürmenin de belli başlı püf noktaları var. Önce tıpkı cildinizi nemlendirdiğiniz gibi dudaklarınızı da nemlendirmeniz gerekiyor. Eğer göz makyajınızda tercihinizi hafif ve doğal tonlardan yana kullandıysanız, dudaklarınızda daha çarpıcı ve belirgin bir renk kullanabilirsiniz. Böylece tüm makyajınızda hoş bir denge yakalamış olacaksınız.

İşte yaz günlerine uygun, pratik ve hoş bir makyajla artık dışarı çıkıp göz kamaştırmaya hazırsınız!

Son Dokunuş: Dudaklar


Önerilen yazılar