Dondurmanın En Leziz Yedilisi

Sıcak yaz günlerinde hem hafif hem lezzetli bir tatlı dendiğine akla ilk gelen hiç kuşkusuz dondurma. İstanbul’da dondurmanın en iyisini yiyebileceğiniz yedi mekanı keşfe ne dersiniz?

Artık dondurma keyfini yaz aylarıyla sınırlamadığımız bir gerçek, ancak yine de dondurma yeme isteği sıcak günlerde zirve yapıyor. Madem kendinize güzel bir dondurma ziyafeti çekmek istiyorsunuz o halde bunu işin hakkını gerçekten veren bir yerde yapın ki dondurmanızdan alacağınız keyif katlansın! İster Maraş dondurması tercih edin, ister İtalyan, İstanbul’da mutlaka damak zevkinize uygun bir seçenek bulacaksınız. İşte İstanbul’daki dondurmacılardan en iyi yedisi…

Girandola

Arnavutköy’ün en ünlü dondurmacısı Girandola, İtalya’daki dondurma kültürünü İstanbulla buluşturuyor. Dondurmaların tümü taze mevsim meyveleriyle hazırlanıyor, yani yaz bitmeden kavunlu, karpuzlu, şeftalili çeşitlerinin tadına mutlaka bakmalısınız. After Eight, tuzlu karamel gibi farklı lezzetlerinin yanı sıra Datça bademi ve kazandibi gibi yerel tatlara da yer veriliyor çeşitlerde.

Dondurmacı Ali Usta

Bir Moda klasiği olan Ali Usta’nın 1969’dan beri değişmeyen lezzeti sayesinde, özellikle haftasonları, kapısının önünde uzun kuyruklar oluşuyor. Kapta ya da külahta alabileceğiniz 40’tan fazla dondurma çeşidi arasında tercih yapmak gerçekten zor. En meşhur çeşitlerinden biri, sır gibi sakladıkları tarifiyle Santa Maria. Bunun dışında vişneli, çikolatalı, kavunlu, naneli, bademli ve cevizli dondurma çeşitleri de kesinlikle denemeye değer.

Cremeria Milano

Klasik İtalyan donurmasını Türk damak tadıyla birleştiren Cremeria Milano’nun hem İstanbul’da hem de Bursa, İzmir, Antalya’da şubeleri var. Cremeria Milano’da bir İtalyan klasiği olan, süt, yumurta ve krema ile hazırlanan Gelato çeşitleri ile su, şeker ve meyve kullanılarak hazırlanan Sorbetto çeşitlerini deneyebilirsiniz. Burada ayrıca yine İtalya’ya özgü birbirinden lezzetli tatlı, kek, bisküvi ve kahveler de servis ediliyor.

Yaşar Usta’nın Sorbe ve Dondurması

Tıpkı Ali Usta gibi, Yaşar Usta da dondurmalarının lezzetini uzun yıllardır sunan mekanlardan. 1962’de ilk şubesini Bostancı’da açan, şimdiyse İstanbul’un pek çok yerinde şubesi olan Yaşar Usta’nın Sorbe ve Dondurması farkını, en iyi meyveleri kullanması ve şeker oranını belli bir seviyede tutmasıyla konuşturuyor. Veganlara da uygun olan meyveli sorbeleri, süt tadını sonuna kadar aldığınız dondurmaları ile ününü günümüzde de devam ettiren Yaşar Usta’nın en popüler çeşitleri arasında, bebe bisküvili, tahinli, erikli, çilekli, karadutlu, kestaneli ve sakızlı dondurmaları sayabiliriz.

Dondurmacci

Belki de listenin en sıra dışı ismi Dondurmacci çünkü klasik dondurma ve sorbe çeşitlerinin yanı sıra patlamış mısırlı, irmik helvalı, yaseminli, yeşil çaylı, acı biberli tarçınlı ve lavantalı gibi ilginç çeşitleri bulunuyor. Sadece farklı çeşitleriyle değil, light dondurmalarında kullandığı doğal tatlandırıcıyla, soya sütlü dondurma seçenekleriyle, gıda boyası ya da glikoz kullanmamalarıyla da öne çıkıyorlar. Hatta Zeytinyağı Festivali’nde zeytinyağlı dondurma bile ürettiler!

Mini Dondurma

İstanbul’un eski dondurmacılarından biri de Bebek’teki adı gibi minik bir dükkanda bulunan Mini Dondurma. Sunduğu çeşit çeşit Roma dondurmasıyla nostaljik bir lezzet şöleni yaşatan bu mekan, Karamel, bal badem, kestane, bitter çikolata gibi çeşitleriyle ünlü ancak mekanın en sevilen çeşidi kesinlikle güllü lokumlu olan dondurması.

Muà

Floransalı Elena Pallotta, İtalyan ustalarından öğrendiği dondurmacılık zanaatini İstanbulluların beğenisine sunarak harika bir iş çıkarıyor. Taptaze sütlerle hazırlanan ve İtalyanlara özgü pozetti adlı metal kaplarda saklanan leziz dondurmaları yumuşak ve kremamsı kıvamlarıyla öne çıkıyor. Muà’da vegan müşteriler ve meyve tatlarını tercih edenler için sorbeler de bulunuyor.


Önerilen yazılar